Článek
Japonská agentura Kjódo uvedla, že 249 metrů dlouhý vrtulníkový torpédoborec Izumo, který pojme až devět helikoptér, opustil svou základnu v Jokosuce jižně od Tokia, aby se připojil k zásobovací lodi Spojených států a doprovázel ji.
Změna vojenské politiky Japonska
Japonsko po druhé světové válce přijalo pacifistickou ústavu, která armádě umožňovala akci jen v rámci přímé sebeobrany.
Pod vedením premiéra Šinza Abeho Japonsko však postupně posouvá hranice toho, co jeho moderní a výkonná armáda může a nemůže činit.
Tokio roku 2015 přijalo zákonné změny, díky kterým se může zapojit do mezinárodních konfliktů, pokud jsou označeny za kolektivní sebeobranu. Taková situace může nastat tehdy, když je Japonsko napadeno, případně když je ohrožuje napadení jejich spojence.
Japonci změnou reagovali nejen na napětí na Korejském poloostrově, ale také na napětí v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína a další země regionu.
Abe odmítá námitky kritiků, že změna politiky povede ke zbytečným válečným konfliktům v zahraničí.
KLDR hrozí potopením
Letadlová loď Carl Vinson, ke které se připojila americká ponorka Michigan na jaderný pohon, se v oblasti Korejského poloostrova účastní výročních vojenských cvičení spolu s jihokorejskou armádou. KLDR, která se pravidelně proti těmto manévrům vymezuje, varovala, že obě plavidla potopí, pokud Pchjongjang ohrozí. [celá zpráva]
Souběžně s manévry u korejských břehů probíhá jihozápadně od Japonska také cvičení námořních sil Japonska, Spojených států, Velké Británie a Francie.
Americký prezident Donald Trump v neděli označil severokorejského vůdce Kim Čong-una za lišáka, čímž ocenil, že si Kim i přes své mládí a zdánlivě menší zkušenost dokázal udržet vliv. Trump však vnímá KLDR jako velkou hrozbu, kterou již prý měla řešit nejen Obamova, ale i Bushova a Clintonova administrativa. [celá zpráva]