Článek
Sedmý stupeň znamená vážnou nehodu se širokými dopady. Radiace stále uniká a únik by nakonec mohl být srovnatelný s Černobylem.
Jeden ze zaměstnanců elektrárenské společnosti Tepco uvedl pro Reuters, že únik radiace se úplně zastavit nepodařilo, i když vysoce radioaktivní voda z druhého reaktoru už neuniká přímo do moře, a mohl by skutečně dosáhnout černobylského rozměru.
Mluvčí japonského Úřadu pro jadernou a průmyslovou bezpečnost ale situaci uklidňoval: „Z hlediska rozsahu úniku radioaktivního materiálu podle našich odhadů šlo o deset procent z toho, co uniklo v Černobylu.“
Zvýšení o dva stupně provedl ve čtvrtek japonský úřad pro Jadernou a průmyslovou bezpečnost. Podle něj ale není důvod k aktuálním obavám.
Přeřazení bylo provedeno na základě analýzy dat unikajícího radioaktivního materiálu. Po dobu několika hodin v čase největší krize dosahoval objem radioaktivního jodu 131 unikajícího z fukušimských reaktorů hodnoty 10 000 terabecquerelů za hodinu.
Právě to podle mezinárodně platné stupnice zařazuje fukušimskou havárii na nejvyšší sedmý stupeň. Komise expertů neupřesnila, ke kterému konkrétnímu datu se tyto hodnoty vztahují, ale uvedla, že nynější hodnoty se pohybují pod hranicí jednoho terabecquerelu za hodinu.
„Zvýšili jsme stupeň nebezpečí na sedm kvůli tomu, že dopad úniku radiace byl široký na vzduch, oceán, zeleninu i vodovodní vodu,“ sdělil Minoru Ogoda z japonského Úřadu pro jadernou a průmyslovou bezpečnost.
„Zvýšili jsme stupeň nebezpečí na sedm kvůli tomu, že dopad úniku radiace byl široký na vzduch, oceán, zeleninu i vodovodní vodu,“ sdělil Minoru Ogoda z japonského Úřadu pro jadernou a průmyslovou bezpečnost.
Dosud experti zkáze čtyř fukušimských reaktorů přisuzovali pátý stupeň, tedy stejný, jaký měla v roce 1979 havárie v americké elektrárně Three Mile Island.
Zpráva o větší závažnosti havárie přišlo den poté, co Japonsko oznámilo rozšíření evakuačního pásma z dvaceti na třicet kilometrů s tím, že vnitřní dvacetikilometrový pás bude neprodyšně uzavřen a lidé se již nebudou moci vracet do svých domovů pro věci. [celá zpráva]
V elektrárně hořelo
Technici společnosti TEPCO, které elektrárna Fukušima 1 patří, v pátek zlikvidovali malý požár u čtvrtého reaktoru. Příčiny náhlého vzplanutí nebyly zjištěny. Podle expertů není jasné, zda požár souvisí se zemětřesením o síle 6,3 až 6,6 stupně Richterovy škály, které v úterý ráno místního času postihlo Tokio a jeho okolí.
Ohnisko zemětřesení bylo lokalizováno do provincie Čiba východně od Tokia asi 30 kilometrů pod zemí. Otřesy způsobily problémy v dopravě, protože vlaky tokijského metra se v ranní špičce zastavily. Na krátkou dobu byl přerušen i provoz na největším tokijském letišti Narita. V pondělí postihlo Fukušimu zemětřesení o síle sedmi stupňů. [celá zpráva]
Obětí je přes 13 000
Jde o následné otřesy po velkém zemětřesení z 11. března, které vzdulo vlny tsunami. Napáchalo nezměrné škody. Zatím si vyžádalo 13 130 obětí. Dalších 13 718 osob je nezvěstných. Přes 150 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou a žijí v evakuačních centrech.
Nejhorší jaderné katastrofy
Stupeň 7 - 1986, Černobyl na Ukrajině (SSSR) - exploze v reaktoru
Stupeň 7 - 2011 - Japonsko Fukušima - zemětřesení a tsunami s následnými explozemi vodíku
Stupeň 6 - 1957 Kyštym, Sovětský svaz - exploze v nádrži s jaderným odpadem
Stupeň 5 - 1957 Windskale, Velká Británie - požár běžícího reaktoru
Stupeň 5 - 1979 Three Mile Island - částečné roztavení paliva po pádu nářadí