Článek
Do Afriky zamíří většinou britští instruktoři; 40 jich má pomáhat s výcvikem malijských vojáků přímo v Mali, dalších 200 pak v sousedních zemích. Podle BBC vyrazí instruktoři do Mali „v nejbližším termínu“. V místě působení je zřejmě budou chránit nasazení francouzští vojáci.
Britská mise má být součástí širšího kontingentu Evropské unie (EUTM). Účast už přislíbilo i Polsko, které pošle 40 vojáků, z toho dvě desítky instruktorů.
Francouzi jsou na postupu
Na vycvičení malijských sil Londýn uvolní pět miliónů liber (zhruba 150 miliónů korun). Celkem zahraniční dárci slíbili Mali pro boj s islamisty víc než 455 miliónů dolarů (8,7 miliardy korun).
Londýn zopakoval, že se britské jednotky do bojů nezapojí. Ministr obrany Philip Hammond nicméně v parlamentu potvrdil významnou podporu malijské armádě a Francouzům, kterým se daří islamisty vytlačovat k severní hranici.
Británie už poskytla k přepravě vojenského materiálu dvě nákladní letadla C17 i pozorovací letoun Sentinel, ale rovněž umožní americkým přepravním letadlům podporujícím Francouze doplňovat palivo. Nabídne také nákladní loď k přemisťování techniky a materiálu.
Návrh Londýna na zřízení společného logistického velení v Mali Francouzi odmítli.
Francie počítá s brzkou porážkou islamistů a předání operačních úkolů misi afrických zemí Afisma.