Článek
Obama předeslal, že chce s filipínským prezidentem na summitu v Laosu probrat popravování za drogové delikty bez řádného soudního procesu, Duterte mu ale velmi nevybíravým způsobem dal najevo, aby to nedělal.
„Jsem prezident suverénního státu a již dlouho nejsme kolonií. Nezodpovídám se nikomu jinému než filipínskému lidu, zkrátka nikomu. Musíte se k nám chovat s respektem, ne jen pálit otázku za otázkou. Zk*syne, budu vám nadávat na tom fóru,” prohlásil Duterte. Ve svém projevu použil slova „putang ina”, což BBC přeložila jako „son of a whore”.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Jestli to (na tom summitu) uděláš, budeme se brodit v bahně jako prasata,“ vzkázal podle BBC prezidentovi Spojených států.
Později Duterte vysvětloval, že neměl v úmyslu urazit americkou hlavu státu, ale jeho administrativu.
„Nechtěl jsem se s ním dostat do sporu. Je nejvlivnějším prezidentem ze všech zemí na světě,“ nechal se slyšet podle deníku The Guardian a dodal, že ho rozhněvali zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí, kteří neustále „řečnili o lidských právech“.
Rodrigo Duterte je filipínským prezidentem od června a od svého nástupu do úřadu razí tvrdou protidrogovou politiku. Tamní justice již stihla popravit na 2400 lidí podezřelých z obchodování s drogami či jejich užíváním. A Duterte na stávající praxi nic měnit nehodlá.
Kampaň bude pokračovat
„Protidrogová kampaň bude pokračovat, mnoho lidí zemře, spousty jich budou zabity. Do té doby, než bude poslední překupník vytlačen z ulic. Nepřestaneme, dokud nebude zabit poslední výrobce drog,“ prohlásil filipínský prezident.
Související téma:
Obama se podle BBC invektivy směrem ke své osobě nejprve pokusil mírnit, když řekl, že své poradce pověřil, aby se zabývali tím, zda „nastal čas na konstruktivní a přínosný rozhovor“. Poté však Bílý dům oznámil, že se žádný konstruktivní ani jiný rozhovor konat nebude.