Článek
Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto informace podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.
Teorie o úniku viru z laboratoře? To ani nezkoušejte, varuje Peking WHO
Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO). Probrat má další fázi vyšetřování původu covidu-19. Experti WHO požadovali další vyšetřování, protože už na začátku prosince byl virus ve městě rozšířen, dokonce mutoval, a první případy zřejmě byly z listopadu. Čína však neposkytla dost podkladů k dalším případů. Měly by se testovat odebrané vzorky krve.
Ve Wu-chanu se šířil koronavirus už koncem roku 2019, už tehdy mutoval
Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru „bez zasahování nebo politizace”. Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade „závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19 včetně jejího původu v Čínské lidové republice”.
Únik z laboratoře nepravděpodobný, ale možný
Vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) prováděné na začátku roku ve Wu-chanu nevyloučilo možnost, že by virus unikl z laboratoře, ale považuje to ze velmi nepravděpodobné.
WHO otočila. Únik viru z wuchanské laboratoře nevylučuje
Peking to opakovaně odmítá a místo toho se snaží tvrdit, že virus nemusí pocházet z Číny.