Článek
Premiér Hailemariam Desalegn v televizi oznámil, že toto opatření bylo přijato s cílem zastavit násilnosti, které už týden sužují zemi, zejména stát Oromia, a vedly k úmrtím a značným škodám.
„Na prvním místě je pro nás bezpečnost občanů. Kromě toho chceme skoncovat se škodami, kterými trpí infrastrukturní projekty, vzdělávací instituce, zdravotní střediska a správní a soudní budovy,” prohlásil podle agentury AP předseda vlády. „Nedávný vývoj ohrožuje jednotu národa.”
Zároveň slíbil, že výjimečný stav „neporuší základní lidská práva zakotvená v etiopské ústavě” a „nedotkne se ani diplomatických práv uvedených ve vídeňské konvenci”.
Minulý týden si střety s protestujícími účastníky náboženského festivalu v oromském Bishoftu vyžádaly 55 obětí. Demonstranti v tamních městech zapalovali automobily i vládní budovy a policie je rozháněla slzným plynem i ostrou střelbou. [celá zpráva]
Protivládní protesty dál pokračují. Demonstranti podle AP blokují řadu přístupových cest do hlavního města Addis Abeby a na ty, kteří chtějí projet, házejí kamení.
Podle BBC jde o největší protesty za 25 let. Přispělo k tomu, že revolucionáři, kteří v roce 1991 svrhli vládu Mengistu Haile Mariama a ukončili amhárskou dominanci, se nedokázali přetransformovat v demokratickou instituci.