Článek
Akce, které se zúčastnili dobrovolníci po celé zemi, byla součástí většího projektu pod záštitou proreformního premiéra Abyi Ahmeda. Etiopie tímto výkonem zřejmě nastolila nový světový rekord v počtu vysázených stromků za jeden den. Předchozím držitelem rekordu byla od roku 2016 Indie s 50 miliony vsazenými stromy za den, uvedl britský list The Guardian.
Pondělní událost byla součástí ambiciózní iniciativy, jejímž cílem je vysázet v Etiopii za jeden rok až čtyři miliardy stromů. Projekt s názvem Zelené dědictví zahájil premiér Ahmed na konci května, Etiopané zatím vysadili přes 2,6 miliardy stromů.
Podpora napříč ekologickými organizacemi
Plán znovuzalesnění Etiopie podporují i mezinárodní agentury OSN a ekologické organizace. Pro zemi, která v posledních letech ztratila velkou část zalesněné plochy kvůli těžbě, zhoršování životního prostředí a klimatické změně, je tato iniciativa velkou a důležitou změnou, upozorňuje Světový potravinový program (WFP).
OSN uvádí, že zatímco na začátku 20. století tvořily lesy až 35 procent plochy této východoafrické země, v roce 2000 byla zalesněna pouze čtyři procenta krajiny. Zemi v posledních letech trápí i sucha.
„Stromy nejen že pomáhají zmírnit změny klimatu vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, ale přinášejí také velký užitek v boji s rozšiřováním pouští a degradací půdy, zvláště ve vyprahlých zemích. Také poskytují jídlo, obydlí, palivo, krmivo, léky, materiál a chrání zdroje vody,“ uvedl Dan Ridley-Ellis, vědec z Edinburské univerzity.