Článek
Podle Nejvyššího soudu by ve většině případů neměli být usmrceni ti, co spáchali kriminální čin z vášně nebo z ekonomických důvodů. Trest smrti by neměl být vždy uplatňován ani v případech vražd, kterých se lidé dopustili na základě rodinných pří. Soudy by rovněž měly brát na vědomí skutečnost, že vrah zaplatil peněžitou náhradu.
Nejvyšší soud navrhl, aby soudy více používaly dvouletého odkladu trestu smrti tak, aby pak mohly být změněny na trest doživotí.
Od trestu smrti jako takového se ale nedistancoval. "V případech těžkých zločinů, které by mohly mít závažné sociální důsledky, musíme provádět rozsudky trestu smrti ihned," sdělil soud.
V Číně se běžně odsuzují k hrdelnímu trestu i pachatelé nenásilných činů, jakými jsou například daňové podvody nebo zpronevěra.
Čína popravuje nejvíce lidí na světě
Podle humanitární organizace Amnesty International (AI) se v Číně uskutečňují dvě třetiny všech světových exekucí. Přestože neexistuje žádná veřejná statistika, AI odhaduje, že v roce 2005 v Číně proběhlo 1 770 exekucí a k nejvyššímu trestu bylo odsouzeno skoro 4 000 lidí.
Podle čínských úřadů však poprav bude tento rok nejméně za posledních deset let. Peking uvádí, že počet rozsudků smrti klesl poté, co v lednu vstoupila v platnost novela zákona, podle které musí Nejvyšší soud každý z nich schválit.