Článek
Hráz vznikla v důsledku silného zemětřesení z 12. května, kdy z hor sklouzla masa zeminy a zasypala koryto řeky Ťien, její zadržené vody poté začaly ohrožovat na 1,3 milionu obyvatel níž po proudu.
"Voda poteče dnes odpoledne," prohlásil Luo Chao-lung, představitel vojenských odborníků pracujících na vypuštění nechtěné hráze.
"V současnosti je situace kolem jezera pod kontrolou, obavy z možného protržení hráze a možné povodňové vlny byly odstraněny," řekl agentuře AFP okresní stranický představitel v regionu Chan Kuej-ťün.
Čínské úřady z oblasti nejvíce ohrožené případnou povodní evakuovaly 197 000 obyvatel.
Odbourávání hráze se zavrhlo
"Tito lidé ale nebudou evakuováni, pokud se podaří vodu z jezera vypouštět postupně," uvedl představitel města Mien-jang, nejohroženějšího z obcí ležících pod hrází.
Obrovské nechtěné jezero Tchang-ťia-šan představuje největší nebezpečí v oblastech postižených zemětřesením. Jezero za závalem je kilometry dlouhé a obsahuje miliony kubických metrů vody. Její hladina byla v pátek asi jen 20 metrů pod nejnižším bodem závalu.
Tisíce ženistů vybavených i těžkými bagry kopalo v uplynulých dnech 24 hodin denně v pevném svahu kolem hráze odvodňovací kanál, kterým mají být zadržené vody vypuštěny.
Původní představy, že jezero by bylo možné vypustit postupným odbouráváním hráze výbušninami, byly opuštěny. Složení hráze z balvanů, hlíny a drobnějšího kamení totiž nezaručuje, že kdyby se voda začala valit vrchem, nespláchla by v mžiku celou hráz.
Čtěte také:Politika jednoho dítěte umocňuje tragédii čínských rodin Zbídačený čínský region postihly další otřesySesuv půdy pohřbil dvě stě čínských záchranářůTři Číňani přežili v troskách týdenČína zažila další otřesy, muž přežil jedenáct dní pod troskamiV Číně hrozí protržení břehů u 70 přehrad a jezerRodinám, které přišly o dítě, povolen další potome