Článek
Peking počet novorozenců omezil na konci 70. let, aby zabránil prudkému růstu populace nejlidnatější země na světě. Zákon platil pro všechny rodiny s výjimkami souvisejícími s etnickým původem nebo místem pobytu.
Nyní ovšem takové omezení ohrožuje růst druhé největší ekonomiky na světě, ačkoliv v praxi nebyla politika jednoho dítěte striktně dodržována a úřady v některých místech oficiální linii v tichosti opouštěly.
Změna populační politiky byla před časem avizována, což podle agentury Bloomberg mimo jiné vedlo k tříprocentnímu růstu akcií firmy Danone, jednoho z největších výrobců dětské výživy. Současné rozhodnutí ústředního výboru bylo očekávané také proto, že se dosud nenaplňovaly představy vládní garnitury o zvýšení porodnosti o dva milióny lidí za rok.
Obrovským problémem Číny jsou černé duše, tedy lidé, kteří nejsou nikde oficiálně evidováni, protože byli nelegálním dalším dítětem. Takových lidí je podle odhadů až několik set tisíc. Navíc v čínské společnosti převažují muži nad ženami, protože rodiče tradičně upřednostňují chlapce a ženy, které očekávají narození děvčete, často podstupují interrupci, aby jejich jediným dítětem byl hoch.
V Číně žije odhadem 1,4 miliardy lidí.