Článek
Falklandy jsou od roku 1830 britské, Argentina je ale stále považuje za své a na počátku osmdesátých let na ně zaútočila a vylodila se tam. Britové však dokázali Argentince porazit.
Spory o souostroví vzrostly v posledních letech, kdy se ukázalo, že jsou v jejich okolí nejen vody bohaté na ryby, ale pod dnem také ropa a plyn. [celá zpráva]
Ve středu argentinská prezidentka Cristina Fernandézová de Kirchner obvinila Británii, že je připravena využít své armády, aby se kdekoli zmocnila přírodních zdrojů: „Právě nyní si berou naše ropné rezervy a naše zásoby ryb u Falkland, ale když budou potřebovat více přírodních zdrojů, přijdou a použijí svou sílu, aby se jich zmocnili kdekoli a kdykoli, kdy budou moci.“
Už dříve se pouštěla do Británie kvůli souostroví, Spojené království označila za upadající koloniální mocnost a výroky premiéra Camerona byly podle ní na hranici stupidity. [celá zpráva]
Zákaz pro lodě
Současně země obchodního bloku Mercosur, tedy Argentina, Brazílie, Uruguay a Paraguay, souhlasily s tím, že neumožní lodím plujícím pod falklandskou vlajkou vplout a vyplout ze svých přístavů. To postihlo 25 lodí včetně rybářských člunů pracujících pro španělskou firmu.
Británie požaduje okamžitá politická jednání a zvažuje, že tyto lodě budou mít právo vztyčit britskou vlajku. Pod tou by mohly vplouvat i vyplouvat.
Omezení plaveb bylo uplatněno už dříve při průzkumu dna moře. [celá zpráva]
Obranná opatření
Podle zpravodajské služby zatím nehrozí Falklandám žádná vojenská akce ze strany Argentiny.“ Jsme přesvědčeni, že Argentinci by tam nepřistáli ani s rybářskou lodí, ale je důležité ukázat, že své závazky bereme vážně,“ řekl představitel britského ministerstva obrany a dodal: „pokud by se objevila hrozba, přípravy by byly velmi rychlé.“
Plány na řešení krize požadoval už předchozí ministr obrany Liam Fox a ty se musely dvakrát upravit. Věnuje se jim i jejich nástupce. Mezi variantami je i vyslání jaderné ponorky k břehům Argentiny. Na letišti ve falklandském Port Stanley jsou čtyři britské eurofightery.
Obavy o osud Falkland vzrostly poté, co Británie vyřadila ze služby letadlové lodě se stroji Harrier, protože právě tato kolmostartující letadla přispěla k porážce Argentiny v 80. letech. [celá zpráva]