Článek
„Je vysoce pravděpodobné, že Boko Haram verbuje mladé dívky jako sebevražedné atentátnice,“ uvedla Elizabeth Donnellyová z africké sekce londýnské organizace Chatham House. Podle ní ale dívky jsou jen o málo více než otrokyně.
Názor Donnellyové sdílí i ředitel Africké centra z Atlantické rady Peter Pam: „U unesených mladých žen se předpokládalo, že skončí jako manželky. Je jistě možné, že by mohly být použity i jako atentátnice.“
Myslí si to i místní novinář, který působí v hlavním městě nigerijského státu Borno Maidugury. Ten řekl NBC: „Získat holky? To je strašně jednoduché. Mnoho měst a vesnic bylo přepadeno a vdané ženy, mladé dívky a dokonce i děti pod deset let byly uneseny. Teď jsou z nich sebevražedné atentátnice.“
Loni mimo jiné Boko Haram uneslo přes 250 žaček a studentek, které skládaly zkoušky v Chiboku. [celá zpráva] Později uneslo další školačky. [celá zpráva]
Už loni se objevil případ 14leté dívky, která se neodpálila. Tvrdila, že ji k Boko Haram přivedl otec. Bojovníci jí řekli, že se dostane do ráje, ale musí se odpálit. Napřed odmítla, nakonec ale svolila poté, co viděla, že ti, kdo odmítli splnit rozkazy, byli pohřbeni zaživa. [celá zpráva]
Advokát z Maidugury Zaddah Mustapha, který založil školu pro sirotky, zdůraznil, že chudé děti snadno podléhají Boko Haram, třeba už proto, že nemají kam jít a skupina jim nabídne střechu nad hlavou a jídlo: „Ty jsou potenciálními terči indoktrinace Boko Haram. Aby mladá dívka spáchala sebevražedný atentát, musí být indoktrinovaná.“ Nezastává názor Donnellyové, že jim nálože mohou být přivázány k tělu a odpáleny na dálku.
Obtížný boj
Donnellyová zdůraznila, že se s použitím dětských atentátnic těžko bojuje, protože jejich zdroje jsou velké. „Ty dívky pro ně nic neznamenají, jsou to těla k použití.
Problémem je podle ní i to, že se dětské atentátnice těžko odhalují: „Jak s tím, bojovat? Je těžké poznat, že je někdo bojovník Boko Haram, když používají děti.“
Vypálená města
Boko Haram patří k nejbrutálnějším teroristickým organizacím na světě, protože při svých útocích používají masové vyvražďování obyvatel, únosy a vypalování měst. Posledním případem je útok, při kterém bylo minulý týden dobyto město Baga na hranicích s Kamerunem. Při útoku bylo zabito asi 2000 lidí. [celá zpráva]
Satelitní infračervené záběry, které zveřejnila Amnesty International, ukazují, jak nemilosrdně si počínají bojovníci nigerijského samozvaného chalífátu. Je na nich město Doro Baga vzdálené jen dva a půl kilometru od Bagy zachycené před útokem 2. ledna a po něm 7. ledna. Na druhém obrázku je vidět, kolik bylo vypáleno a zbořeno domů, i to, že zmizla značná část střech i vegetace. Podle Amnesty bylo poškozeno nebo zničeno 3700 staveb. Jen v Baze bylo na ploše dvou kilometrů zničeno nebo poškozeno 970 staveb.
Celkový počet obětí není znám.
Během posledního týdne skupina vypálila nejméně deset měst a vesnic.