Hlavní obsah

Boje v Tripolisu mají 25 mrtvých, 2800 lidí uteklo. Povstalci napadli i mezinárodní letiště

Tripolis

Nejméně 25 mrtvých a 80 zraněných si od neděle vyžádaly boje na jihu Tripolisu. S odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

Foto: Hani Amara, Reuters

Příslušník provládních sil se připravuje k obraně Tripolisu.

Článek

Oddíly samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, dorazily podle tiskových agentur v neděli na předměstí libyjské metropole a střetly se s jednotkami mezinárodně uznávané vlády.

Jediné fungující letiště v Tripolisu bylo v pondělí po náletu uzavřeno.

Foto: Hani Amara, Reuters

Vozidlo libyjských provládních sil po útoku na mezinárodní letiště v Tripolisu

Znepokojení nad vývojem vyjádřil americký ministr zahraničí Mike Pompeo a šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová vyzvala k humanitárnímu příměří. Kreml radí zdrženlivost a české ministerstvo zahraničí vyzývá k obnově dialogu.

Foto: Anja Niedringhaus, ČTK/AP

Polní maršál Chalífa Haftar, jenž velí oddílům samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země

Haftar minulý týden nařídil své armádě, aby pochodovala na Tripolis. Tamní vláda reagovala vyhlášením bojové pohotovosti všech bezpečnostních sil. V neděli Haftar oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole.

Agentura Reuters s odvoláním na místní představitele napsala, že letiště v Tripolisu muselo být kvůli náletu uzavřeno a cestující terminál opustili.

Z Tripolisu podle OSN od 4. dubna před boji uprchlo 2800 civilistů a dá se čekat, že budou utíkat další. Podle OSN mají teď humanitární agentury zdravotnické vybavení a léky, jež umožní ošetření až 210 000 lidí po tři měsíce.

OSN volá po příměří

Podpůrná mise OSN (UNSMIL) v neděli vyzvala, aby bylo na předměstí Tripolisu vyhlášeno krátkodobé příměří umožňující evakuaci civilistů a zraněných. Mluvčí mise dnes agentuře AFP sdělil, že příměří zatím není a libyjští záchranáři se do oblasti bojů nemohou dostat. Také Mogheriniová se vyslovila pro vyhlášení humanitárního příměří a pro obnovu politických jednání.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval bojující strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyvarovaly krveprolití. „Rusko využívá všechny dostupné možnosti a vyzývá všechny strany, aby se vyhnuly všemu, co by vedlo ke krveprolití a zabíjení civilistů,“ řekl Peskov. Moskva už v pátek ujistila, že Haftara žádným způsobem nepodporuje. V roce 2017 ho v Moskvě přijal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. [celá zpráva]

České ministerstvo zahraničí dnes na Twitteru uvedlo, že je zprávami o situaci v Libyi znepokojeno. „Vyzýváme všechny strany k obnovení tolik potřebného dialogu, zamezení násilí a vyvinutí maximální snahy o uklidnění situace,“ apeluje Černínský palác.

USA znepokojeny, Francie se dušuje, že o ničem neví

Agentura Reuters s odvoláním na francouzský diplomatický zdroj napsala, že Francie nebyla o Haftarově pochodu na Tripolis předem informována a že nemá žádnou tajnou politiku v Libyi. „Libye nyní musí bezprostředně ochránit civilisty, ukončit boje a posadit všechny aktéry k jednacímu stolu,“ sdělil tento zdroj.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy jsou „hluboce znepokojeny“ nejnovějšími událostmi v Libyi, a zároveň vyzval k okamžitému ukončení bojů. „Dali jsme jasně najevo, že jsme proti vojenské ofenzivě Chalífy Haftara, a vyzýváme k okamžitému ukončení těchto vojenských operací namířených na libyjské hlavní město,“ uvedl. Doplnil, že libyjští vůdci by měli své spory řešit u jednacího stolu za účasti zvláštního zmocněnce OSN pro Libyi Ghassana Salamého.

Rusko v neděli v Radě bezpečnosti zablokovalo přijetí deklarace, jež měla Haftara vyzvat k zastavení postupu na Tripolis. Ruská delegace chtěla, aby dokument požadoval zastavení bojů od všech účastníků, nejenom LNA.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Související témata:

Související články

Libyjský polní maršál táhne na Tripolis

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar, který velí Libyjské národní armádě (LNA), nařídil jejím příslušníkům, aby dobyli hlavní město Tripolis, kde sídlí...

Výběr článků

Načítám