Článek
Zprávu pákistánských vyšetřovatelů, kteří stále drží trojici bin Ládinových žen a jejich děti a vnoučata v domácím vězení v Islámábádu, získal nejprve pákistánský deník Úsvit, NYT později rovněž obdržely kopii.
Vdovy s vyšetřovateli spolupracují v různé míře, napsal americký deník. Vypovídat většinou odmítají dvě starší ženy, jež obě pocházejí ze Saúdské Arábie.
Nejzajímavější svědectví podle listu přinesly výpovědi nejmladší bin Ládinovy ženy, Jemenky Amal Ahmed al-Sadáhové. Její slova ve zprávě tlumočí pákistánský důstojník přítomný u výslechu z 19. ledna. Právě tento záznam hovoří o domech, v nichž terorista s rodinou pobýval. Nezmiňuje ale osoby, které jí pomáhaly přinejmenším při stěhování - bin Ládin se přesouval přes celou zemi.
Útoky plánoval z Kandaháru
Třicetiletá Amal vypověděla, že k sňatku s bin Ládinem svolila v roce 2000, údajně „toužila po tom, vzít si islámského bojovníka“. V červenci toho roku se letecky vypravila do Karáčí a pákistánsko-afghánskou hranici už překročila po zemi. S bin Ládinem a jeho dvěma ženami potom žila v domě u Kandaháru.
Po teroristických útocích z 11. září 2001 iniciovaných bin Ládinem se rodina byla nucena rozdělit a „rozprchnout“. Amal se i se svou čerstvě narozenou dcerou Safií vrátila do Pákistánu. V Karáčí zůstala devět měsíců, během nichž se sedmkrát stěhovala. Stěhování měla zajišťovat „jedna pákistánská rodina“ a Usámův starší syn Saad.
Amal vypověděla, že v 18miliónovém Karáčí našly útočiště i další špičky al-Káidy, mezi nimi i Chálid Šajch Mohammed, strůjce útoků na New York a Washington a muž, který podle svých slov osobně popravil reportéra listu Wall Street Journal Daniela Pearla.
Stěhování z domu do domu
V polovině roku 2002 se Amal s dcerou přesunula do města Péšavár, kde se znovu shledala s manželem. Posléze se společně stěhovali na venkov, do horské oblasti na severozápadě Pákistánu, nikoliv však na kmenová území, na která se soustředily západní rozvědky. Rodina nejprve žila ve dvou různých domech v oblasti Svát a v roce 2003 se přemístila do Haripuru, městečka blíže hlavnímu městu Islámábád.
Tam všichni žili dva roky a zde se také Amal narodila druhá dcera Aasia a syn Ibrahim. Obě děti se narodily v místní nemocnici. Vyšetřovatel ve zprávě uvádí, že v obou případech Amal strávila v nemocnici velmi krátkou dobu, asi dvě tři hodiny, přičemž se prokazovala falešnými dokumenty.
Osud žen je nejistý
V polovině roku 2005 čekalo podle výpovědi rodinu poslední stěhování, a to do Abbottábádu, kde byl bin Ládin vystopován a před rokem americkým komandem zlikvidován. Amal zde porodila další děti, nejprve dceru Zainab v roce 2006 a pak o dva roky později syna Hussaina.
Při razii Američanů byla v ložnici s Usámou a byla postřelena do nohy. Kromě bin Ládina byli při zásahu zabiti ještě čtyři lidé včetně jeho dvacetiletého syna.
Trojici vdov a údajně i dvě děti po bin Ládinovi nyní čeká v Pákistánu soud. Čelí obviněním z ilegálního pobytu v zemi. Jejich osud je nejistý vzhledem k tomu, že by s nimi rádi hovořili západní vyšetřovatelé.
USA se domnívají, že pákistánská vláda a zejména armáda a tajné služby bin Ládina kryly. Islámábád to popírá.