Článek
Mezi popravenými muži byl dlouholetý prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou Kou Jimmy, nebo bývalý poslanec Pchjo Zeja Tho z Národní ligy pro demokracii (NLD) svržené barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.
O dalších dvou popravených mužích se mírně rozcházejí informace. Agentura Reuters hovořila o čtyřech popravených prodemokratických aktivistech odsouzených na základě protiteroristického zákona. Podle agentury AFP byli ale další dva muži odsouzeni k trestu smrti za vraždu ženy, kterou podle obžaloby podezírali, že vyzrazuje informace armádě.
„(Jsme) Nesmírně zarmouceni (...) co nejdůrazněji odsuzujeme krutost junty, pokud je to pravda. Světové společenství musí jejich krutost potrestat,“ sdělil mluvčí barmské exilové vlády v reakci na zprávy o popravách.
Podle Svazu politických vězňů byly poslední soudní popravy v Barmě vykonány koncem 80. let.
Su Ťij dostala v Barmě dalších pět let vězení
Vojenská junta převzala moc v Barmě v únoru 2021 po převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a její NLD.
Vedení armády odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované; to ale nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Puč vyvolal rozsáhlé protesty. Podle odhadů lidskoprávních skupin přitom policisté a vojáci zabili bezmála 2000 civilistů, uvedla agentura AP.