Článek
„Helikoptéry nalétávají střemhlav nad davem a střílejí do něj,“ informoval reportér Reuters z místa. Doplnil, že na místě je asi šest stovek lidí s mačetami a holemi. Podle policie střílely vrtulníky gumové projektily. O případným zraněných není zatím nic známo.
Incident se udál v době nového vystupňování násilností. V úterý zastřelili v Nairobi neznámí útočníci poslance opoziční strany Raila Odingy, neúspěšného prezidentského kandidáta z prosincových voleb. Střety se udály také v nairobské chudinské čtvrti Kibera.
Politici budou jednat
Zatímco se pozorovatelé obávají eskalace etnického násilí, opozice se plánuje odpoledne sejít s vládní stranou k jednání o vyřešení krize. Prostředníkem při setkání bude bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.
Situace v Keni se vyostřila koncem prosince po prezidentských volbách, v nichž zvítězil Mwai Kibaki. Podle opozičního protikandidáta Raila Odingy ale falšoval hlasy. Totéž tvrdil Kibaki o Odingovi. Následné protesty vyústily v řadu střetů v celé zemi. V Eldoretu například upálili na Nový rok v kostele padesátku lidí. Celkem si krize v Keni za měsíc vyžádala již přes 800 lidských životů, jen v Nairobi zemřelo během úterka nejméně sedm osob.
V Keni žije kolem 40 kmenů či etnických skupinAsi 36 miliónů obyvatel Keni je rozděleno přibližně do 40 kmenů či etnických skupin, jejichž příslušníci sdílejí podobné kulturní tradice, ale i zhruba stejné ekonomické postavení a stejný jazyk. K nejpočetnějším skupinám patří Kikujové (22 procent), Luhjové (14 procent), Luové (13 procent), Kalendžinové (12 procent) a Kambové (11 procent). Dosavadní keňský prezident Mwai Kibaki, jehož zvolení ve volbách 27. prosince 2007 vyvolalo v zemi vlnu násilí, patří k nejpočetnějšímu a nejbohatšímu kmeni Kikujů, jehož příslušníci žijí převážně v centrální části země. Opoziční kandidát Raila Odinga patří k Luům, kteří pocházejí hlavně ze západní části země v oblasti Viktoriina jezera u hranic s Ugandou. Odinga si vytvořil image kandidáta chudých vrstev a své bašty má také v chudinských čtvrtích metropole Nairobi. Od vyhlášení nezávislosti Keni v roce 1963 keňští politikové často zabírali a přerozdělovali půdu mezi členy svých kmenů či mezi své stoupence, což se neobešlo bez krvavých násilností. Při dosud nejhorších útocích, které se většinou odehrávají souběžně s volbami, bylo v letech 1992-93 zabito 1500 lidí a dalších 300 000 bylo nuceno opustit své domovy. V roce 1998 si kmenové nepokoje vyžádaly asi 200 obětí. V neklidné Africe se ale Keňa jinak těší pověsti klidné země a nemalá část jejích zisků plyne z turistického ruchu.