Článek
Svědci vypověděli, že helikoptéry zaútočily na madrásu, což je islámská náboženská škola, kde se v té době konalo shromáždění absolventů. Škola se nachází v okrese Dašti Arči, kde byly v té době stovky lidí.
„Když stroje kolem dvanácté přiletěly, některé děti křičely: ‚Budou shazovat bomby‘. Ale stařešinové řekli: „Klid, nic se nestane.‘ Pak náhle zasáhly bomby mešitu,“ popsal agentuře AFP dění Muhammad Išak, který byl na místě.
„Sám jsem napočítal 35 těl,“ řekl pak v nemocnici AFP Abdul Chálil, který pomáhal zraněným. „Dorazil jsem na místo hned po náletech. Vypadalo to tam jako v řeznictví. Všechno bylo pokryté krví, na zemi ležely kusy těl, hlavy, údy i další části,” vylíčil.

Afghánské vrtulníky Black Hawk
Civilní oběti
Lékař v místní nemocnici potvrdil BBC, že do ní bylo přivezeno přes padesát zraněných. Dodal, že mezi oběťmi jsou studenti a civilisté. Mluvčí guvernéra provincie Kunduz oznámil, že bylo zraněno 55 civilistů.
Civilní oběti potvrdil i místní policista. Uvedl však, že terčem náletu byli bojovníci Tálibánu, oblast prý navštívil vysoký představitel hnutí z pákistánské Kvéty. Podle policisty bylo 15 tálibů zraněno a deset zabito.

Mladý Afghánec zraněný při náletu
Čísla se však zdroj od zdroje liší. Zdroj z afghánských bezpečnostních sil, který si nepřál být jmenován, agentuře AFP řekl, že zemřelo 59 lidí, především dětí. Mezi padlými jsou však i místní vůdci Tálibánu.
Mluvčí ministerstva obrany Muhammad Radmaniš už v pondělí prohlásil, že terčem náletu bylo soustředění bojovníků Tálibánu v okrese Dašti Arči, přičemž se podařilo zabít 30 jeho příslušníků včetně devíti velitelů - vůdce jejich rudé jednotky a klíčového člena rady Tálibánu v pákistánské Kvétě.
Podle něj mínil Tálibán v oblasti, kterou drží pod kontrolou, uspořádat vojenskou přehlídku.

Dítě zraněné při pondělním vrtulníkovém náletu
Tálibán jakékoli oběti mezi svými muži popřel. Jeho představitel uvedl, že ve škole bylo na 2000 lidí včetně 750 studentů.
I místní kmenový vůdce Džamál Chán Badžuri řekl americké stanici CBS: „Nebyla to žádná schůzka Tálibánu. Proč by Tálibán pořádal vojenskou schůzku na veřejném shromáždění s dětmi a místními? To je nesmysl.“
Tým OSN pro lidská práva v Afghánistánu zatím shromažďuje fakta. „Všechny strany jsou povinny chránit civilisty před dopady ozbrojeného konfliktu,“ uvedl tým v prvním prohlášení.