Článek
Letošní suma vojenských výdajů dosáhne podle zveřejněné zprávy výše téměř 1,2 bilionu jüanů (skoro čtyři biliony korun). Peking chce dalším navýšením rozpočtu posílit národní bezpečnost a modernizovat armádu. Investovat chce do bojových letadel páté generace s protiradarovou technologií stealth, letadlových lodí či raketových systémů.
Na zveřejnění čínských výdajů na obranu čekaly USA a sousední země, protože si Čína klade nároky na jejich území ve Východočínském a Jihočínském moři, kde ve sporných oblastech na umělých ostrovech buduje své základny.
Loňské zvýšení rozpočtu na obranu bylo nejvyšší za poslední tři roky. Podle diplomatů jsou však skutečné částky vynakládané na obranu v Číně mnohem vyšší, přičemž jejich část je ukryta v civilních výdajích.
Ekonomika poroste, ale pomaleji
Čína stanovila letošní cíl růstu hrubého domácího produktu na 6 až 6,5 procenta. Šestiprocentní hranice je o půl procentního bodu pod hodnotou růstu loňského roku. Čínský rozpočtový schodek má letos dosáhnout 2,8 procenta, tedy o 0,2 bodu více než loni. Podle agentury Reuters to oznámil čínský premiér Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu. Nárůst spotřebitelských cen by stejně jako loni měl dosáhnout tříprocentní hranice.
Čína se potýká se zpomalujícím hospodářským růstem a ve snaze oživit výrobu, dopravu a stavebnictví sáhne podle v úterý zveřejněných plánů k úlevám na daních a poplatcích pro firmy v hodnotě téměř dvou bilionů jüanů (přes 6,5 bilionu korun).
Li rovněž zveřejnil záměr vytvořit 11 milionů nových pracovních pozic ve městech.
Letošní zasedání parlamentu přichází v době hospodářských komplikací spojených s obchodní válkou s USA a kauzami okolo firmy Huawei. Premiér Li se dnes podle AP pokusil uklidnit americké a evropské firmy ujištěním, že všem společnostem se v Číně dostane stejných podmínek.