Článek
Uchazeči o australský pas budou podle Turnbulla muset prokázat především souznění s australskými hodnotami. „Nejde o administrativu. Jde o loajalitu a oddanost australským hodnotám,“ řekl premiér s tím, že na rozdíl od mnoha jiných národů Australany neurčuje společná rasa, náboženství nebo kultura, ale společné hodnoty. Těmi jsou podle něj oddanost právnímu státu, demokracii a svobodě, vzájemný respekt a rovnost mezi muži a ženami.
Kandidáti na zisk australského občanství budou muset prokázat mnohem lepší znalosti angličtiny, než tomu bylo doposud. O pas se budou moci navíc ucházet až po čtyřech letech pobytu v zemi. V současnosti o něj mohou požádat lidé s povolením k trvalému pobytu už po roce.
Podle ministra pro imigraci Petera Duttona bude policie uchazeče o australské občanství napříště také mnohem lépe prověřovat. Například lidé se záznamem o páchání domácího násilí na australský pas nedosáhnou.
Uchazeči o australské občanství budou muset prokazovat také kroky, které podnikli, aby se integrovali do společnosti. Tím může být stálé zaměstnání, členství v místních organizacích či prokazatelná pravidelná školní docházka všech dětí v příslušném věku.
Každý čtvrtý se narodil jinde
Návrhy, jak konkrétně testovat australské hodnoty, může veřejnost vládě podávat do června. Zpřísněním podmínek udělení občanství se následně bude zabývat australský parlament.
Už v úterý Austrálie oznámila, že zpřísní požadavky pro získání dočasného pracovního víza pro zahraniční kvalifikované pracovníky. Také oni budou muset absolvovat náročnější testy z angličtiny. Razantně se také zúží výběr profesí, u nichž bude možné žádosti o dočasná pracovní víza uplatňovat.
Každý čtvrtý Australan se buď narodil v cizině, nebo z ní pochází aspoň jeden z jeho rodičů, připomněla agentura AP. Podle agentury AFP Turnbullova vláda k zpřísnění norem v oblasti imigrace sáhla mimo jiné kvůli rostoucím preferencím pravicověpopulistické strany Jeden národ (One nation) senátorky Pauline Hansonové.