Článek
Jašek byl uznán „vinným ve všech bodech obžaloby, mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které se tímto případem od počátku intenzívně zabývá na nejvyšší úrovni, je přesvědčeno, že uvedené soudní rozhodnutí nenachází oporu ve zjištěních skutkového stavu,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.
Podle agentury AFP Čechův obhájce Umar Farúk dokonce tvrdí, že Jašek byl odsouzen k 24 letům odnětí svobody. Rozdíl v trestech uváděných českou diplomacií a advokátem zatím není jasný.
Farúk podle AFP prohlásil, že Jašek byl odsouzen za vniknutí do země bez víz, za špionáž, za pořizování snímků ve vojenských zónách a za vyvolávání nenávisti mezi komunitami.
Česká diplomacie počítá s vysláním svého zástupce v nejbližších dnech a s dalším jednáním. Bude-li to zapotřebí, pojede do Súdánu i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), pro něhož je podle webu ministerstva Jaškovo propuštění a návrat do vlasti prioritou.
W obronie Petra Jaška - misjonarza, któremu grozi kara śmierci https://t.co/xQEAGROPY7 #sudan #jasek
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 15. listopadu 2016
Jeden ze starších tweetů lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského
Sám Jašek je podle informací zástupce ministerstva, který jej Chartúmu navštívil, „v relativně dobré fyzické i psychické kondici“ a věří v návrat do ČR.
Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015. Podle české diplomacie tam byl na misionářské výpravě s cílem pomáhat tamním křesťanům. Spolu se třemi Afričany byl obviněn ze sedmi přečinů včetně protistátní činnosti. Podle některých místních médií mu hrozil až trest smrti.
Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.