Článek
„Takzvané herna bary jsou v Praze doslova v každé čtvrti. Největší sázkové kanceláře současně sponzorují nejvýznamnější koncerty a sportovní akce. Ulice, weby, noviny i televize plní nespočtem reklamy (na hazardní hraní - pozn. red.),“ popisuje situaci v Česku katarská televize.
Závislostí na hazardních hrách je podle ní ohroženo pět procent českých mužů a situace se v poslední době dramaticky zhoršila. Již prokazatelně patologických hráčů je podle Al-Džazíry, která se odvolává na březnovou vládní zprávu, 110 tisíc. To odpovídá 1,2 procenta populace.
Lobby v nejvyšších patrech
Tvrzení, že stát situaci téměř neřeší, katarská televize dokládá na tom, že až do minulého roku v Česku neexistoval člověk, který by měl na starosti výhradně boj s hazardem. Potírání patologického hraní je v agendě národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který v rozhovoru pro Al-Džazíru řekl, že se při své práci setkal s výhružkami.
„Obdržel jsem výhrůžky. Někdo mi říkal, že bych mohl tady přijít o pozici, protože někteří lidé, kteří do toho (provozování hazardu - pozn. red.) dávají peníze, mají silné spojení na strany, které jsou teď ve vládě,“ řekl Vobořil.
V závěru článku katarská televize píše, že v Česku není dostatek kapacit pro léčbu gamblerů, prakticky neexistuje osvěta a obchod s hazardem není dostatečně regulován ani zdaněn, byť se v poslední době trend pozvolna mění.
Informace o tom, že Praha od 1. ledna příštího roku zakáže provozování heren a ponechá jen kasina, stejně tak o tom, že je hazard v české metropoli regulován stále přísněji od roku 2008, v článku chybí.