Článek
Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci střelu odpálili z provincie Hwanghe namdo ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu.
Podle severokorejského vládního zdroje, který citovala jihokorejská agentura Jonhap, šlo zřejmě o střelu středního doletu typu Rodong. Raketa urazila vzdálenost zhruba 1000 kilometrů.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Rodong je vylepšenou verzí sovětské rakety Scud a jako raketa středního doletu je schopna zasáhnout nejen celou Jižní Koreu, ale také velkou část Japonska.
Činitel jihokorejského společného sboru náčelníků štábů uvedl, že střela poukazuje na „ambici (KLDR) zaútočit na sousední země". Podle japonského ministra obrany Nakataniho zůstávají japonské složky v pohotovosti pro případ dalších odpalů ze Severní Koreje.
USA připraveny k obraně
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Anna Richeyová-Allenová podle agentury AFP sdělila, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se svými spojenci na odpovědi k nejnovějším provokacím KLDR a bránit sebe i svoje spojence před jakýmkoli útokem nebo provokací.
KLDR k nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD. [celá zpráva]
Související téma:
Před zhruba třemi týdny KLDR podle Soulu odpálila tři balistické rakety, které dopadly po 500 až 600 kilometrech letu do vod Japonského moře. Severokorejské raketové zkoušky následně potvrdily i Spojené státy.