Článek
"Jižní Korea usiluje jednostranně o sjednocení (Korejského poloostrova) a zvýšila nedůvěru a konflikt mezi námi," prohlásil Kim během třicetiminutového projevu vysílaného severokorejskou televizí.
V loňském projevu Kim řekl, že by byl otevřený možnosti summitu se Soulem. Ale v srpnu zesílilo napětí mezi korejskými státy poté, co výbuch pozemní miny na jižní straně hranice zranil dva jihokorejské vojáky. Jihokorejci z nastražení miny obvinili KLDR, která ale odpovědnost popřela.
Obě strany se nicméně v srpnu sešly k rozhovorům a dohodly se na zmírnění napětí a pokračování schůzek na úrovni náměstků ministrů. Následné rozhovory ovšem vyšly naprázdno.
Projev prokládaný umělým poleskem
"Měli bychom si vážit loňských rozhovorů na vysoké úrovni a neustále usilovat o dialog. Nepřijímat další kroky vedoucí zpět," prohlásil Kim Čong-un v dnešním projevu, který vypadal jako natočený předem; televize do něj na několika místech vložila nahraný potlesk. Záběry na Kim Čong-una stojícího v dřevem obložené místnosti před rudou vlajkou se symbolem vládní strany byly prokládány fotografiemi z továren a zemědělských farem.
Kim Čong-unův otec Kim Čong-il k veřejnosti prakticky nepromlouval. Státní televize jeho projev odvysílala jen jednou a není známo, že by někde na veřejnosti řečnil během své 17 let trvající vlády. Jeho projevy se objevovaly jen v podobě úvodníků ve státním tisku. Kim Čong-un se ale rozhodl, že se bude na veřejnost obracet osobně. Analytikové tvrdí, že se stylem projevů snaží napodobovat svého děda, zakladatele KLDR Kim Ir-sena.
Kim Čong-unovy projevy bedlivě sledují experti hledající jakýkoli náznak možných politických či jiných změn. I tentokrát Kim Čong-un slíbil, že oživí skomírající severokorejskou ekonomiku a zvýší životní úroveň - podobná slova ovšem Severokorejci od svých vysokých představitelů slýchají už celá desetiletí.