Článek
Válečné zóně se podobá newyorské náměstí Times Square, kde se na Silvestra počítá s tradičním návalem více než miliónu návštěvníků, kteří budou sledovat slavnostní koncert a poslední minutu roku pak sestup osvícené křišťálové koule.
K zajištění bezpečnosti této události je nasazeno skoro šest tisíc policistů, stovky z nich i se zbraněmi s dlouhou hlavní, detektory radiace a se psy vycvičenými na hledání výbušnin, informovala televize NBC.
Přístup na náměstí, kam se tradičně nesmí s batůžky, alkoholem ani se zábavní pyrotechnikou, vede přes 14 kontrolních míst. Tam musí návštěvníci podstoupit prohlídku detektory.
Prostor sleduje tisícovka kamer
Další kontrolu pak absolvují při vstupu do jedné z 65 ohraničených diváckých zón.
Mezi lidmi budou i policisté v civilu a dění v celém prostoru oslav bude sledovat asi tisícovka kamer. V pohotovosti na místě je zcela nová, 500členná protiteroristická jednotka rychlé reakce. „Jsme si velmi jisti, že novoroční oslava v New Yorku bude nejbezpečnější místo na světě,“ prohlásil sebevědomě James Waters, velitel protiteroristické sekce městské policie. Její šéf Bill Bratton doplnil, že zatím „nic nesvědčí o věrohodné hrozbě“.
Po teroristických útocích v Paříži a kalifornském San Bernardinu nicméně existuje obava, že teroristé by rádi podnikli spektakulární útok na velké shromáždění lidí v přímém televizním přenosu. Policejní pohotovost proto panuje i v dalších amerických městech.
I Brusel a Vídeň zostřily bdělost
Plány útoku na významná místa v Bruselu získala během nedělní a pondělní razie belgická policie. Ve středu oznámila, že dvě osoby, které zatkla a podezřívá z přípravy útoků ke konci letošního roku, patřily do motorkářského klubu. Terčem jejich úderů měli být jak policisté, tak bruselské Velké náměstí, jedna z hlavních turistických atrakcí. [celá zpráva]
Starosta Bruselu Yvan Mayeur ve středu oznámil, že město zruší silvestrovský ohňostroj. V zemi nyní platí stupeň hrozby číslo 3, což je nebezpečí vážné, ale nikoli bezprostřední. Belgické bezpečnostní složky mají pohotovost už od 13. listopadu po teroristických útocích v Paříži.
Zvýšená bezpečnostní opatření panují také ve Vídni. Už minulý týden rakouská média oznámila, že rakouské zpravodajské kruhy dostaly varování od spřátelené tajné služby.
„Podrobnosti nesdělíme,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že vyšetřovatelé se už zabývají detaily.
Pár Britů dostal 52 let vězení
Mohammeda Rehmana (25) a Sanu Ahmed Khanovou (24), britské manžele muslimského vyznání, uznal včera britský soud vinnými z plánování útoků v Londýně. Chtěli k letošnímu 10. výročí bombových útoků v londýnské hromadné dopravě, při nichž 7. července 2005 čtyři britští islamisté zabili 52 lidí a na 700 dalších zranili, zaútočit na nákupní centrum či na metro. Soud jim vyměřil 27, resp. 25 let za mřížemi. [celá zpráva]
„Obchodní středisko, nebo metro? Velice bych přivítal jakoukoli radu,“ napsal Rehman na Twitteru pod přezdívkou Silent Bomber (tichý bombový útočník).
Rehman dokonce odpálil na zahradě zkušební bomby. Testy nafilmoval a poslal manželce. Ta mu pomohla nákupem chemikálií, dodala prokurátorka Susan Hemmingová. „Dvojice byla velice blízko provedení útoku, potřebovali už jen dokoupit chemikálie k výrobě rozbušky,“ uzavřela.
V Británii platí od listopadových útoků v Paříži druhý nejvyšší stupeň výstrahy před terorem, což znamená, že útok militantů je „vysoce pravděpodobný“.