Článek
„Není to jen pracovní zátěž, ale především emoční, která je devastující,“ řekl Salaroli. Vzhledem k počtu nakažených a těch, kteří se nacházejí v kritickém stavu, počtu plicních ventilátorů či lůžek na JIP není podle jeho slov v lidských silách se o všechny plnohodnotně postarat.
Oteplení nepomůže, nákaza koronavirem bude kulminovat v létě, tvrdí američtí vědci
Zdravotníci se podle něj musejí rozhodovat, koho zachrání a o čí život se už bojovat nebude. „Nejsme v situaci, kdy můžeme dělat zázraky. Taková je realita,“ řekl. Žádné písemné nařízení, kdo a jak bude zachráněn, neexistuje. Při rozhodování hraje roli věk nakaženého a jeho další zdravotní vyhlídky.
Jak se vyhnout nákaze, radí ministerstvo v novém videu
„Pokud je nakaženému mezi 80 a 95 lety a má vážné respirační problémy, s největší pravděpodobností se v dalším boji o jeho život nebude pokračovat. Pokud mu začínají selhávat více než tři životně důležité orgány, je to stoprocentní úmrtnost,“ říká Salaroli. A lékař se dostane do situace, kdy se musí rozhodnout. „Znovu opakuji, nejsme v situaci, kdy se můžeme pokoušet o zázrak,“ dodal.
Míra úmrtnosti na koronavirovou nákazu je v Itálii na úrovni 3,7 procenta, nejvyšší je právě v provincii Lombardie, kde se vyšplhala na 8,2 procenta. Italský odborník na zdravotnictví Nino Cartabellotta v těchto číslech vidí i selhání zdravotnického systému.
Počty nakažených v Česku skáčou po desítkách
„Myslíte si stále, že nadměrná úmrtnost v Lombardii není způsobena přetížením zdravotnického systému?“ ptá se Cartabellotta na Twitteru. Lékaři z Lombardie na sociálních sítích popisují dramatické scény z nemocnic, kdy jsou operační sály a jiná oddělení přeměněny na prostory, kde se léčí nakažení pacienti.
Lékaři slouží enormně dlouhé služby, protože musejí nahradit kolegy, kteří se nakazili. Přitom právě tento region patří k nejvyspělejším v zemi s nejlepším zdravotnickým systémem. „Na jihu by se taková situace změnila v katastrofu,“ řekl listu Politico anesteziolog Giuseppe Sofi z Milána.