Článek
Vláda má podle přijatého zákona možnost libovolně dlouho udržovat v platnosti současný nouzový stav, po tuto dobu jsou navíc zakázané volby a referenda. „Pokud se někdo nepodřídí povinné karanténě, může být potrestaný až tříletým vězením. Rozšiřování nepravdivých a poplašných zpráv se bude trestat až pětiletým vězením,“ uvádí se v zákoně.
Opozice minulý týden odmítla schválení zákona ve zrychleném řízení, k čemuž byl potřebný souhlas čtyř pětin všech poslanců. „Nejsem ochoten dát neomezenou moc do rukou premiéra, který před časem strašil učitele, že nedostanou plat, pokud zavřou školy,“ reagoval tehdy na sociální síti nezávislý poslanec Ákos Hadházy.
Poslanec László György Lukács (Jobbik) před závěrečným hlasováním žádal, aby zmíněné omezení bylo ohraničené na 60, 90 nebo 120 dní. „Žádáme, aby vláda nevyužívala situaci k upevnění vlastní moci, ale k boji proti pandemii,“ řekl poslanec.
Vojáci v ulicích
V rámci opatření proti šíření koronaviru se v ulicích maďarských měst objevili vojáci. Armáda převzala rovněž dohled nad 140 klíčovými podniky a firmami. Na prvním místě seznamu je jediná maďarská jaderná elektrárna Paks. Převzetí kontroly se týká také Maďarské národní banky, Budapešťské burzy, státních železnic MÁV, autobusového dopravce Volánbusz, Maďarské pošty, plynáren a dalších firem.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Od pondělí byli jmenováni do nemocnic vojenští velitelé, kteří dohlížejí na jejich chod. Ministr obrany Tibor Benkő zdůraznil, že v nemocnicích mají nadále hlavní slovo lékaři, ale vojáci dohlížejí na dodržování předpisů týkajících se koronaviru a na hospodaření nemocnic.