Článek
Jinak řečeno, obětí Covid-19 se v Německu zatím stalo jen půl procenta z 37 066 potvrzených pacientů s koronavirem. To je dramatický rozdíl, a nejen vůči Itálii.
Ta měla ve středu na 74 tisíc nakažených už 7500 obětí. Jinak řečeno, smrtnost na Covid-19 je na Apeninském poloostrově zhruba desetiprocentní. Jen o málo nižší byla míra smrtnosti na koronavirus ve Španělsku, druhé nejhůře postižené zemi. Madrid hlásil ve středu 47 610 nakažených a 3434 obětí, což odpovídá sedmiprocentní míře smrtnosti. Británie, kde se epidemie teprve rozjíždí, má pětiprocentní smrtnost.
Počet obětí v Německu stoupl za den o 31 procent
Působí tu věk, testy i sestry
Podobně nízkou smrtnost na koronavirus jako SRN mají také Jižní Korea nebo Švýcarsko. Zatímco Švýcarsko ještě nikdo důkladněji nezkoumal, v asijské zemi poukazuje americká stanice CNN na věkové složení obyvatel.
Jihokorejci i další asijské populace jsou v průměru mladší než Evropané a mladší jsou také tamní pacienti, kteří tak mají lepší šanci přežít.
Jižní Korea, stejně jako Německo, navíc provádí agresivní testování na koronavirus s cílem včas odhalit potenciální nositele nákazy a zahájit jejich izolaci. Léčbu pak lze zahájit ještě v době, kdy se nemoc nedostala do střední, natož těžké fáze. Německé nemocnice tak nejsou na rozdíl od italských či španělských přetíženy péčí o pacienty v kritickém stavu a nemusí části z nich odmítat péči. Itálie navíc nyní testuje už jen lidi s vážnými příznaky nemoci, kteří jí pak také většinou podlehnou, čímž statistiky smrtnosti rychle rostou.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
CNN dále připomíná, že nemocnice v SRN mají dostatek vyškolených sester, což je velmi důležité zejména při zajišťování intenzivní péče.
Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler ale varoval, že dlouhodobě nemusí být mezi Itálií a Německem zase tak veliký rozdíl.
Zvlášť když experti očekávají, že epidemie se bude vracet a boj s ní může narazit na řadu překážek.