Článek
„Mnozí si to vysvětlili po svém – tak, že mohou být venku libovolně dlouho a sdružovat se v pejskařských partách,“ potvrdil Namuel Hernández z Jupolu, španělských policejních odborů.
Objevily se dokonce i případy, kdy Španělé vyrazili do ulic nikoli se skutečnými, ale plyšovými zvířaty, napsal list El País. Jiní rovnou vydělávají: nabízejí své čtyřnohé miláčky k pronájmu lidem, kteří psy nemají, aby se tak mohli dostat ven i oni. Na internetu se vyrojilo mnoho takových nabídek, přičemž cena za procházku s cizím psem se pohybuje kolem 50 eur (1350 korun).
Britští turisté řádí
Situaci ve Španělsku ztěžují britští turisté, kteří především ve svém oblíbeném letovisku Benidorm čekají na přepravu domů a pro které i v této složité době zůstává prioritou zábava.
Video zveřejněné na sociálních sítích zachycuje španělské policisty, jak se pokoušejí s rouškami na tvářích zkrotit asi pět desítek Britů, kteří odmítli respektovat nařízení madridské vlády o zákazu vycházení s výjimkou nákupu potravin.
Early morning and already very drunk British tourists not following the quarantine rules established by the Spanish government in #Benidorm have to be escorted out of the beach by police. #StateOfEmergency in #Spain. @BBCNews @LBCNews @NickFerrariLBC pic.twitter.com/T6SNALBTYS
— For King & Country⚜️🇪🇸🤝🇬🇷 (@VivaElReyDeEsp) March 15, 2020
Britové, v nejednom případě posilnění alkoholem, vyrazili na pláže. Totální aroganci ke španělským opatřením vystihuje i fakt, že další dovolenkáři zpívali na balkonech i před hotely, že „chytili koronavirus od španělských policistů“.
Němci se baví, grilují a popíjejí
V Polsku, kde zůstalo v karanténě nejméně 15 tisíc lidí, policii zaskočil počet případů nerespektování tohoto opatření. Navrhla tudíž vládě, aby takoví lidé dostali elektronické náramky – jako v případě odsouzených. Náramky umožňují zjistit polohu nositele.
Podle listu Rzeczpospolita, který se odvolává na zasvěcené policejní zdroje, pravidla karantény nerespektuje každý druhý Polák.
Policie v Německu má plné ruce práce s rozpouštěním tzv. koronavirových večírků, ke kterým se mládež i přes zákaz spolkového života schází na hřištích či v parcích.
V pondělí večer se v městském parku v bavorském Norimberku sešla zhruba stovka mladých lidí, kteří si s sebou vzali hudební a světelnou aparaturu, sdělila televize Bayerischer Rundfunk. V nedalekém Schwabachu se takto ve skateparku bavilo asi padesát teenagerů. Policie oba večírky ukončila a účastníky z místa vykázala.
Rozhořčeně reagoval i bavorský premiér Markus Söder. „Sorry, ale takhle to nejde,“ řekl. Ve čtvrtek pak Söder obyvatele Bavorska varoval, že pokud dobrovolně nebudou preventivní opatření dodržovat, vyhlásí v této největší spolkové zemi zákaz vycházení.