Článek
„Úřady některých států a obcí se musí vzdát konceptu spálené země, spočívajícím v zákazu dopravy, uzavření obchodů a rozsáhlých karantén,” prohlásil Bolsonaro v projevu, odvysílaném v rozhlase a televizi. „Musíme zachovat pracovní místa a zásobování domácností,” apeloval.
Bolsonaro podle AFP opět zlehčoval rizika spjatá s pandemií nemoci COVID-19, která již zabila více než 18 000 lidí na celém světě a přinutila třetinu lidstva respektovat přísná omezení. Sama Brazílie dosud zaznamenala 2201 potvrzených případů nákazy a 46 úmrtí na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.
„Riziková skupina jsou lidi starší 60 let. Tak proč zavírat školy?” ptal se Bolsonaro, i když ve skutečnosti nákaza se objevuje i mezi dětmi a mladými lidmi, jen průběh nemoci nebývá tak těžký. Krajně pravicový prezident obvinil média, že „šíří hysterii” ohledně pandemie, a tvrdil, že Brazílie je díky svému teplému klimatu a převážně mladé populaci imunní vůči nákaze.
SPECIÁL: Koronavirus 2019-nCoV
Několik států a měst v Brazílii již přijala opatření spočívající v uzavření podniků a veřejných služeb a v izolaci obyvatelstva. Platí to zejména o nejbohatším brazilském státu Sao Paulo.
„Koronavirus dorazil do Brazílie, bojujeme proti němu a brzy to skončí. Náš život musí pokračovat. Musí zůstat zachována pracovní místa. Rodiny musí dál žít. Ano, musíme se vrátit k normálu,” zdůraznil Bolsonaro.
Mnozí jiní světoví vůdci, kteří napřed pandemii zlehčovali a odmítali tvrdá opatření jako britský premiér Boris Johnson, nakonec obrátili. Americký prezident Donald Trump, který o nemoci mluvil jako o „korona chřipce”, teď uvolňuje na pomoc New Yorku prostředky z federálních rezerv a nechal nasadit do boje s nemocí Národní gardu. Armáda poskytla nemocniční lodě a připravuje polní nemocnice.