Článek
„Je třeba odstranit sankce, které jsou nejen zbytečné, ale i rozporuplné. Vyvolávají opačný efekt, než jejich autoři očekávají. Mezi civilizovanými státy je třeba rozvíjet dialog založený na principu výměny lidí, výrobků, kapitálu a samozřejmě informací bez jakékoli cenzury,“ prohlásil prezident.
Paradoxem je, že právě Jakunin jako blízký Putinův spojenec figuruje na sankčním seznamu USA a Austrálie.
Podle Zemana jakékoli sankce patří mezi hlavní překážky dialogu civilizací. Jako negativní příklad uvedl restrikce vůči Kubě, jež ani po desítkách let nevedly ke změně režimu, a naopak bránily výměně studentů či investic.
Oslaví tu sedmdesátku a převezme poctu
„Jeden z mých přátel řekl, že problémy Ukrajiny, kde naštěstí občanská válka skončila, jsou něco jako chřipka. Je tu ale nemoc – rakovina, o níž téměř nemluvíme a před kterou zavíráme oči a myslíme si, že je to jen věc novinářů, propagandy a nic víc. Toto nebezpečí se nazývá Islámský stát,“ doplnil.
„Je třeba bojovat s mezinárodním terorismem, jehož základny se nacházejí v takzvaných „failed countries (zhroucené státy),“ vyzval Zeman. Zatímco dříve mezi zhroucené státy patřilo pouze Somálsko, nově k nim přibyly Libye, Sýrie, Irák, Afghánistán, Nigérie, Středoafrická republika a „možná v budoucnosti i Ukrajina“, dodal.
Prezident podle stránek Hradu zůstane na Rhodu po celou dobu konference, která končí až v pondělí. To znamená, že nedělní životní jubileum – sedmdesátiny – Zeman oslaví právě zde.
„Klíčová bude neděle, kdy pan prezident ve večerních hodinách převezme ocenění,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že jde o Mezinárodní cenu Dialog civilizací. Udělení pocty je tedy evidentně i společenským gestem k prezidentovým narozeninám.
Jednání s Jakuninem
Zeman na ostrově už vede a povede i bilaterální jednání, mimo jiné právě s Jakuninem, ale i s dalšími účastníky, např. z USA, dodal Ovčáček.
Fakt, že je Jakunin terčem amerických a australských sankcí, podle Ovčáčka prezident jako problém nevidí. „Stejně jako v tom nevidí problém EU a konkrétně Řecko. Kdyby proti panu Jakuninovi byly nastaveny sankce ze strany EU, těžko by se mohl zúčastnit konference na ostrově Rhodos, jenž je její součástí,“ dodal.
Jakunin a Putin byli sousedy v elitní rezidenční dačové oblasti na břehu jezera Komsomolsk
Jakunin, jejž Zeman označuje jako svého „dlouholetého přítele“, se na americkém sankčním seznamu objevil krátce po ruské anexi Krymu 20. března.
„Jakunin se s Putinem seznámil, když oba pracovali v Petrohradu. Navíc se na Putinův pokyn stal členem vedení společnosti Baltská námořní doprava. Jakunin a Putin také byli sousedy v elitní rezidenční dačové oblasti na břehu jezera Komsomolsk a v listopadu 1996 spoluzakládali družstvo Ozero,“ uvedlo americké ministerstvo financí v komentáři k uvaleným sankcím. Stejně jako Putin působil Jakunin v KGB, podle svých slov celých 22 let.
Ačkoliv Jakunin působí jako manažer státní firmy, má podle ruské opozice své vedlejší podnikatelské aktivity a získal obrovské jmění.
Navalnyj: Ovládá miliardové impérium
„Tvrdíme, že rodina šéfa ruských železnic Jakunina pomocí korupce a zneužívání pravomocí vybudovala gigantické impérium, které je vedeno na offshorové firmy po celém světě. Hodnota tohoto impéria činí miliardy dolarů. Jakuninova rodina patří mezi nejbohatší rodiny v Rusku i ve světě,“ napsal loni opoziční bloger Alexej Navalnyj.
Jakuninův straší syn Andrej podle Navalného ovládá síť hotelů situovaných výhodně poblíž nádraží po celém evropském Rusku. Mladší syn Viktor pak drží podíl v developerské firmě, jež buduje na dvou petrohradských nádražích, tvrdí bloger. Rodina prý také vlastní mj. podíl přístavu Ust-Luga ve Finském zálivu.
Bloger také zveřejnil snímky údajné Jakuninovy rezidence u Moskvy. Obří vila s 50metrovým bazénem stojí na 70hektarovém pozemku, parking má pro 15 aut.
V čele ruských drah Jakunin stojí od roku 2005. Znovu jej premiér Dmitrij Medvěděv po měsíčním váhání, které v médiích vyvolalo řadu spekulací, jmenoval v červenci.