Článek
"Je to unikátní, diskrétní informace, která není potvrzena," řekl výboru pro ozbrojené složky Sněmovny reprezentantů Milley, který předsedá orgánu, v němž zasedají špičky všech složek americké armády. Jeho slova následně potvrdil i Esper.
O údajných snahách Ruska v Afghánistánu jako první informoval na konci června list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované zdroje z bezpečnostní komunity. Podle nich nabízela ruská vojenská rozvědka odměny povstalcům spojeným s hnutím Tálibán za zabití vojáků koaličních sil v Afghánistánu, včetně těch amerických. O několik dní později americká média informovala s odkazem na další nejmenované zdroje o tom, že tato činnost vedla nejméně k jednomu úmrtí příslušníka ozbrojených složek USA.
Rusko nabídlo odměny Tálibánu za zabíjení členů koaličnich sil, píše NYT
Ve Spojených státech se po těchto zprávách rozhořela debata o tom, zda zprávy amerických tajných služeb o snahách Ruska v Afghánistánu obdržel prezident Donald Trump či nikoliv. Zdroje NYT totiž rovněž tvrdily, že se informace o možné ruské kampani objevily již v únoru v prezidentově denním brífinku sestavovaném zpravodajci.
Rusové Tálibánu nabízeli odměny za zabité vojáky Západu, potvrdil Londýn. Umírali i Češi
Opoziční demokraté v reakci na tyto zprávy Trumpa hlasitě kritizovali, jelikož podle nich prezident varování ignoroval, protože si snažil naklonit ruského prezidenta Vladimira Putina pozváním na summit vyspělých ekonomik sdružených ve skupině G7.
Bílý dům věděl už loni, že Rusko asi platí Tálibánu za útoky na Američany
Trump však opakovaně popíral, že by informace dostal a celou zprávu o ruské protiamerické činnosti v Afghánistánu opakovaně označoval za kachnu. Vysocí představitelé Trumpovy administrativy také uváděli, že o údajné kampani Ruska prezidenta neinformovali, protože se ji dosud nepodařilo ověřit. Pracovali však již na návrzích možných protikroků, které by vláda mohla proti Rusku podniknout, kdyby se podezření prokázalo jako důvěryhodné.