Článek
"Dnešní návrh nám pomůže čelit nebezpečí, že se zbraně dostanou do rukou teroristům," uvedl k návrhu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Komise záměr prezentovala jako součást své reakce na teroristické útoky, které minulý týden v Paříži vzaly život 129 lidem. Plán zpřísnit podmínky v oblasti obchodování se zbraněmi ale obsahuje už v dubnu schválená Evropská bezpečnostní agenda.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Eurokomisařka pro vnitřní trh a služby Elźbieta Bieńkowská ve středu uvedla, že nově budou definována pravidla upravující držení zbraní soukromými osobami a také přesuny zbraní mezi zeměmi EU.
Zbraně to jsou i po znehodnocení
Přísnější podmínky jsou podle ní potřeba také pro deaktivované zbraně, protože ty jsou nyní pokládány v zásadě za kus kovu, který je možné volně převážet po EU. "Navrhujeme zásadní změnu. Zbraně budou za zbraně pokládány i po znehodnocení. Ty nejnebezpečnější bude třeba fyzicky zničit, ty ostatní budou muset být úřady schopné dohledat," popsala záměr komise Bieńkowská.
Sběratelé budou podle ní moci i nadále střelné zbraně získávat a vlastnit, podmínkou ale bude příslušná autorizace, řekla novinářům eurokomisařka.
Dohledatelnost zbraní by měla zajistit přísnější a sjednocená pravidla, soukromé osoby podle návrhu nebudou moci střelné zbraně ani jejich části prodávat přes internet. "Víme, že právě v pařížském útoku byla jedna ze zbraní legálně zakoupena přes internet," uvedla Bieńkowská. Země EU si také budou muset daleko lépe vyměňovat informace tak, aby nebylo možné po zákazu v jedné zemi koupit zbraň v jiném členském státě unie.