Článek
„Rodina je hluboce zarmoucena, že musí oznámit odchod jedné z nejmilovanějších zpěvaček ve věku 103 let,“ uvedla rodina v prohlášení.
Vera Lynnová se proslavila za druhé světové války, kdy zpívala vojákům nejen ve Velké Británii, ale také v Indii a v Barmě. Později líčila, že ani neví, jak dlouho se nekoupala, když tam přespávala ve stanech a chýších.
Před letošním květnovým 75. výročím porážky nacismu Lynnová ocenila statečnost a obětavost národa za druhé světové války.
Jednu z jejích písní zmínila i britská královna Alžběta II., když mluvila o rodinách rozdělených karanténou kvůli pandemii covidu-19. Když uklidňovala, že se situace zlepší, použila název písně We´ll Meet Again, kterou Lynnová zpívala.
Lynnová sama nedlouho předtím vyzvala Brity, aby si v těžkých časech užívali chvíle radosti.
Písně jako We´ll Meet Again a The White Cliffs of Dover dodávaly během druhé světové války odvahu a optimismu vojákům, letcům i obyvatelům, kteří čelili německým náletům.
Na to také odkazuje kapela Pink Floyd, která Lynnovou zmiňuje v písni Vera na albu The Wall.
Dlouhá kariéra
Lynnová se narodila se 20. března 1917 na předměstí Londýna East Ham. Pěvecký talent se u ní projevil už v dětství, jako sedmiletá zpívala v místních klubech. V 11 nechala školy, aby se věnovala kariéře tanečnice a zpěvačky v putovní revue. Tehdy také přijala rodné jméno své babičky. Sólistkou se stala v 16 letech. V rozhlasovém vysílání se poprvé objevila v roce 1935 za doprovodu orchestru Joe Losse.
Když měla po vypuknutí války nastoupit do práce pro vlast, řekla, že nejlepší, co může udělat, je dál zpívat. Pomohlo jí to k tomu, že v roce 1939 zvítězila v anketě Daily Expressu o nejpopulárnější umělce. V témže roce a tehdy poprvé zpívala We´ll Meet Again.
V roce 1941 si vzala hudebníka Harryho Lewise, který se stal i jejím manažerem. Vydrželi spolu šedesát let do jeho smrti.
Úspěšná byla i po konci války, v roce 1952 se stala první Britkou, která měla hit na prvním místě amerického žebříčku. Povedlo se jí to s písní Auf Wiedersehen, Sweetheart. O dva roky později se dostal do čela britského žebříčku s písní My Son, My Son. V kariéře pokračovala celý život a neopomíjela ani vývoj na hudební scéně, když nazpívala Thank You For The Music od ABBy.
V roce 2009 se ve svých 92 letech stala nejstarší žijící zpěvačkou, která měla desku v albovém žebříčku top ten.