Článek
Pietní akce se zúčastnilo několik stovek lidí, zejména žen, které přišly vyjádřit rodině zavražděné Everardové upřímnou soustrast. Večer se atmosféra vyostřila, dav začal na přítomné policisty pokřikovat a ti se rozhodli akci ukončit. Podle dostupných informací byli minimálně čtyři lidé zatčeni.
Sociální sítě okamžitě obletěly fotografie ležících žen v poutech. Řada politiků, včetně londýnského starosty, zásah odsoudila. „Silné znepokojení” vyjádřil i premiér Boris Johnson.
V Británii to vře kvůli zásahu policistů proti truchlícím ženám
Na pondělní odpoledne svolal jednání operační skupiny, na kterém hodlá postup policie probrat přímo s šéfkou Metropolitní policie Cressidou Dickovou. Část demonstrujících si přeje její rezignaci. Organizátoři totiž už před začátkem akce upozorňovali, že se s nimi policie odmítá konstruktivně bavit o tom, jak pietní vigilii uspořádat bezpečně a v rámci hygienických podmínek.
Dicková nicméně následný zásah policistů hájí a podle informací BBC nemá londýnská vláda v úmyslu ji odvolávat.
„Smrt Sarah Everardové nás musí spojit v odhodlání zbavit se násilí na ženách a dívkách a zajistit, aby je každá část našich trestních orgánů chránila a bránila,” řekl Johnson.
Policie v Londýně zasáhla proti vzpomínkové akci na zavražděnou ženu
Naráží na to, že z vraždy 33leté Everardové byl obviněn osmačtyřicetiletý policista Wayne Couzens. Ten v sobotu poprvé stanul před soudem a na další přelíčení si do 16. března počká ve vazbě. Vinu zatím nepřiznal.
Radikální návrhy na řešení
Právě šokující skutečnost, že by za zmizením a smrtí Everardsové měl stát člen policejního sboru, vyvolala debatu o tom, zda je vůbec policie nastavená správně. Britská odnož hnutí Extinction Rebellion ve svém tweetu vyzvala k odebrání peněz policii (angl. defund the police).
We are shocked & horrified by scenes at #ClaphamCommon Police violently arresting peaceful female demonstrators at a vigil for a woman allegedly murdered by a police officer. Shame on you @metpoliceuk @pritipatel
— Extinction Rebellion UK 🌍 (@XRebellionUK) March 13, 2021
Soldarity with all women #ReclaimTheseStreets #DefundThePolice pic.twitter.com/tukcTzXSVp
S tímto nápadem přišly některé aktivistické skupiny minulý rok po smrti Afroameričana George Floyda. Jde o myšlenku, že budou vládní finance odkloněny od policie a přesměrovány především k sociálním službám pracujícím ve prospěch menšinových skupin.
Město George Floyda zažívá ohromující nárůst kriminality
O takový experiment se pokusili v červnu protestující anarchisté v Seattlu. Založili autonomní zónu, kde se vládlo na základě „konsenzuálního rozhodování” bez existence policie. Výsledek? Podle oficiální zprávy úřadu vzrostla ve městě kriminalita o 525 procent oproti stejnému měsíci předchozího roku. Přibylo případů napadení, znásilnění, užívání drog i činnosti gangů.