Článek
El Niňo se pravidelně vrací v intervalu dvou až sedmi let, zpravidla na přelomu roku. Výjimečně ale Zemi sužuje až do jara, v extrému pak po celý rok. A to by mohl být případ toho, co teď hydrometeorologové pozorují.
Jev El Niňo vzniká v Tichém oceánu a směřuje k americkému kontinentu.
Zaplavená britská města, blížící se bouře Frank a extrémně teplá zima na severní hemisféře, vykoupená tornády, bouřemi a záplavami ve Spojených státech, jakožto i mrazy v Mexiku, mohou být jen začátek, varuje v analýze americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). [celá zpráva]
„Na satelitních snímcích je vidět, že El Niňo neslábne. Nápadně se podobá mohutnému a ničivému El Niňu z roku 1997,“ stojí dále v analýze.
Anomálie tehdy způsobila katastrofální záplavy a sesuvy půdy ve Spojených státech a vedle toho vyvolala sucha v Indonésii a požáry v Austrálii.
Chová se podivně
Z meteorologických modelů se navíc zdá, jakoby se nynější anomálie rozšiřovala z Pacifiku na východ směrem k Jižní a Severní Americe. Pokud se tak skutečně stane, bude atmosférický chaos o to citelnější.
V Americe už El Niňo letos škody napáchal. Vyvolal nejhorší povodně za půl století v Paraguayi, Argentině, Uruguayi a Brazílii.
Africe naopak hrozí sucha, která se v chudých zemích rovnají humanitárním katastrofám nebo dokonce hladomorům, varují humanitární organizace.