Článek
„Za dvacet let své kariéry jsem neprorážel takovou ledovou masu,“ prohlásil Wolfgang Steindl, kapitán ledoborce Eisvogel. V pondělí ráno byl led ve vídeňském přístavišti tlustý 40 centimetrů.
Problémy jsou ale po celé délce Dunaje na jeho 2 860 kilometrech v deseti evropských zemích. Ledoborce prorážejí kry například i v Srbsku. Lodní dopravci odhadují škody v miliónech eur. Problémy nejsou jen na Dunaji, kry rozráželi v pondělí také například severně od Paříže na kanále St. Denis.
Potíže přetrvávají zejména na jihu Evropy, kde se k nízkým teplotám přidalo husté sněžení. V Rumunsku musejí v místech, která odřízl sníh od světa, zásobovat na 6000 lidí vrtulníky. Někde si museli lidé prokopat tunely v 4,5 metru vysokém sněhovém příkrovu, aby se dostali z domu. V pondělí rumunské úřady informovaly o dalších pěti obětech zimy.
Nadále je zavřeno přes tisíc rumunských škol či desítka hlavních silnic. Ve městě Krajova uzavřeli letiště poté, co tam letadlo sklouzlo z ranveje. Při nouzovém vystupování si navíc jedna žena po dopadu na zem zlomila nohu.
Sníh po celé zemi pomáhá odklízet 8000 vojáků.
Sníh uvěznil lidi v jejich domovech také v Srbsku. Na Dunaji musel vrtulník pomáhat evakuovat posádky lodí, které uvěznil led. V Černé Hoře po třech dnech začali vytahovat pět desítek pasažérů z vlaku, jenž uvízl v tunelu zasypaném lavinou. Státní úřady požádaly sousedské země o poskytnutí větších helikoptér, aby mohly evakuaci urychlit.
S rekordními přívaly sněhu se dál potýká i Bosna. Jen v Sarajevu se zřítily už dvě střechy na stadiónech. Kolaps se nevyhnul areálu, kde v roce 1984 soutěžili o olympijské medaile krasobruslaři.
Obětí zimy v Evropě je už přes 700. Nově revidovalo statistiky mimo jiné Rusko, letos tam napočítali už 215 umrzlých. Kvůli omrzlinám nebo prochlazení bylo hospitalizováno dalších 3 382 lidí.