Článek
„Už teď je jasné, že pachatelé byli domluveni. Přijeli z širokého okolí, což byl případ jak Kolína, tak ostatních měst. Něco takového se zpravidla děje na základě domluvy přes sociální sítě," řekl Münch. Podle něj si pachatelé k činu úmyslně vybrali místa, kde se dala očekávat tlačenice lidí, aby mohli útoky snáze provést.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nedomnívá se, že by útoky byly dílem organizovaného zločinu. „Ten vypadá jinak. U něj mluvíme o uzavřených uskupeních, o skupinách s hierarchickou strukturou. Nic podobného zde nevidíme," řekl Münch.
Celkem se o silvestrovské noci shromáždilo u kolínského hlavního nádraží na 1000 mužů a z davu se následně vyčleňovaly skupiny, jejichž členové obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Podle svědků i policie to byli lidé arabského a afrického původu.
Vyšetřují 23 lidí
Podle posledních údajů kolínská policie vyšetřuje 23 lidí. Nejméně deset z nich jsou žadatelé o azyl, přinejmenším devět v Německu pobývá nelegálně. Mezi vyšetřovanými jsou pouze cizinci, a to Maročané, Tunisan, Syřan, Libyjec, Somálec, Turek, Albánec a Alžířané. U dalších jejich národnost není zatím známá, jeden pachatel je nezletilý.
Podobné útoky se ale v menší míře odehrály i v dalších německých městech, například v Hamburku, Stuttgartu či Düsseldorfu.
Kvůli incidentu už byl postaven mimo službu kolínský policejní prezident Wolfgang Albers.
Po silvestrovských incidentech se začalo mluvit o zpřísnění imigračních zákonů.