Hlavní obsah

WHO posvětila použití čínské vakcíny Sinopharm

Ženeva

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Vakcína společnosti Sinopharm

Článek

Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek, uvedla agentura DPA.

Naše vakcíny moc účinné nejsou, přiznala Čína

Koronavirus

WHO vakcínu Sinopharm schválila k nouzovému použití na základě doporučení panelu odborníků SAGE, který stanovil účinnost preparátu na 79 procent. Používat ji podle Tedrose budou moci lidé starší 18 let. K získání plné imunity je zapotřebí dvou dávek.

K nouzovému použití zatím WHO schválila proticovidové vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Moderna. Druhá čínská vakcína Sinovac prochází momentálně ve WHO schvalovacím řízením, podobně jako ruský Sputnik V či očkovací látka amerického výrobce Novavax.

Pro USA ani Evropu není rozhodnutí směrodatné

Pro země Evropské unie, Spojené státy a další země s vlastními schvalovacími mechanismy nemá páteční krok WHO žádný dopad. Rozhodnutím Světové zdravotnické organizace se obvykle řídí státy, které nemají kapacity, aby účinnost a bezpečnost preparátů samy odborně posoudily.

Chlíbek: Neschválenou čínskou vakcínu bych určitě nepoužil

Koronavirus

Čínské zdravotnické úřady použily podle oficiálních údajů již více než 200 milionů dávek různých proticovidových vakcín a více než 100 milionů bylo vyvezeno do zahraničí. Ze zemí EU začalo vakcínu Sinopharm používat pouze Maďarsko, které tak učinilo, aniž by preparát schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vakcínu ve velkém používá také Srbsko a další balkánské státy.

Výběr článků

Načítám