Článek
Čelní strana vagónu je opatřena žiletkovým drátem. Po zasunutí po kolejích se na trati u vesnice Röszke spojil s už postavenou bariérou na srbsko-maďarské hranici.
Toto místo bylo doposud největší slabinou 175 kilometrů dlouhé bariéry oddělující oba státy. Denně tudy proudily tisíce migrantů. Jen v neděli zde pomezí překročilo 5809 běženců a v průběhu pondělí toto číslo přesáhlo pět tisíc lidí.
Policisté v kordónu, kterým hranici na železniční trati uzavřeli, vysvětlovali přicházejícím migrantům, že dva kilometry od zmíněného místa je legální hraniční přechod.
Server index.hu uvedl, že na srbské straně se začali hromadit uprchlíci, kteří se snaží najít jinou cestu do Maďarska a následně do Evropské unie.
U hranice od pondělka hlídkují na dva tisíce policistů. Vláda na pomezí se Srbskem vyslala i armádu. Na ostrahu hranice nově dohlíží pět tisíc vojáků.
Nad inkriminovaným místem hlídkuje policejní vrtulník. Maďarsko v pondělí zároveň uzavřelo vzdušný prostor do vzdálenosti 20 kilometrů od hranice se Srbskem, právě proto, aby mohlo situaci kontrolovat ze vzduchu. Opatření platí pro lety do výšky 1350 metrů.
Tresty za nelegální přechod hranice
Maďarský parlament také schválil přísnější postihy za nelegální překročení hranice. Pokud ji uprchlíci přejdou a úředně se nezaregistrují, policisté je zadrží a může jim hrozit i vězení. Od úterní půlnoci bude trestným činem i poškození bezpečnostní bariéry na pomezí se Srbskem.
Pachatelům hrozí až tři roky vězení. Budapešť zároveň nově označila Srbsko za bezpečnou zemi, kam se mohou zadržení migranti vracet.
Za převaděčství může být udělen až dvacetiletý nepodmíněný trest. Žádosti o azyl bude možné podávat přímo na hraničních přechodech. Vybavování žádostí bude zrychlené.
Od úterka také může vláda vyhlásit stav krizové situace způsobené masovou migrací uprchlíků. Policisté a vojáci mohou v případě vlastního ohrožení použít k obraně gumové projektily, slzný plyn a vodní děla.