Článek
„Jste jedni z největších Američanů, jste pýcha a čest naší země. Děkujeme vám z hloubi srdce,” zahájil svůj projev americký prezident Donald Trump na pietní akci v Normandii směrem k veteránům, kteří se oslav účastní.
Vyzdvihl jejich odvahu, s níž riskovali svůj život, když „podstoupili křížové tažení v boji s velkým zlem”.
„Váš příklad nikdy nezestárne, vaše legenda nikdy nezemře, váš duch nikdy nezemře. Krev, kterou jste prolili, a slzy, jimiž jste skropili zemi, nebudou zapomenuty. Nevyhráli jste jen válku, ale vyhráli jste naši budoucnost, přežití naší civilizace. Ukázali jste, jak bránit svůj život,” zakončil Trump.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na americkém hřbitově v Normandii připomněl také československé vojáky, kteří se účastnili spojenecké invaze v roce 1944. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene, prohlásil. Některé americké veterány vyznamenal řádem Čestné legie.
Poděkování přítomným veteránům pronesl částečně i v angličtině. „Vím, za co jsme vám vděčni, veteráni: za naši svobodu,” uvedl a pokračoval: „Dlužíme všem, kteří bojovali a padli, dlužíme víc než medaile. Dlužíme naplnění odkazu Normandie.”
Trump ve čtvrtek napsal na Twitteru, že pietní akce v Normandii by měly připomínat některé z nejstatečnějších lidí, kteří kdy žili. „Jsme nekonečně vděční!” napsal.
Heading over to Normandy to celebrate some of the bravest that ever lived. We are eternally grateful! #DDay75thAnniversary #DDay75 pic.twitter.com/rg15c32Gow
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 6. června 2019
Pietní akce ráno odstartoval francouzský prezident Emmanuel Macron s britskou premiérkou Theresou Mayovou, když položili základní kámen budoucího britského památníku ve francouzské obci Ver-sur-Mer
Ten by měl uctít tisíce britských vojáků, kteří přišli v Normandii během vylodění o život. Mnozí z těch, kteří za úsvitu přistáli na lodích, zahynuli během vyloďování a nestačili ani na francouzskou půdu vkročit, připomněl Macron. „Za naši svobodu vděčíme veteránům," řekl v angličtině. Oslav v Normandii by se mělo účastnit kolem 480 veteránů.
„Ve společnosti mužů, kteří zde v těch dnech byli, cítíme pokoru. Našim veteránům bych chtěla říci jediné slovo, které je za těchto okolností vhodné: děkuji,“ vzdala hold veteránům odcházející britská premiérka Theresa Mayová.
Současně připomněla odvahu všech, kteří se bojů účastnili. „Zde v Normandii vzpomínáme na jejich odvahu, službu a odhodlání. Je neuvěřitelné, jakou odvahu v té době měli,“ dodala Mayová.
Pro ni to bylo poslední oficiální mezinárodní vystoupení ve funkci. Macron jí ve svém projevu poděkoval a dodal, že k Mayové cítí přátelství. Britský tisk si ale povšiml, že ministerskou předsedkyni nechal deset minut čekat.
Spojenecká operace Overlord, která začala 6. června 1944, byla největší vyloďovací operací v dějinách vojenství a zlomovou událostí druhé světové války. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 tisíc vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.
Britský deník The Times dnes v této souvislosti napsal, že při oslavách Dne D by se nemělo zapomínat na zásluhy Rudé armády v porážce nacistů. „Její oběti dalece přesáhly ty spojenecké,“ napsal list v komentáři.
Připomínky bitvy o Normandii začaly už ve středu v anglickém Portsmouthu. Zúčastnili se jich britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci. Trump se zúčastní oslav i ve Francii.