Článek
Mluvčí britského ministerstva vnitra sdělil, že počet migrantů, kteří ve čtvrtek podnikli cestu přes průliv, je nepřijatelný. Předchozí denní maximum bylo zaznamenáno 3. listopadu, kdy se přes kanál vydalo 853 lidí.
Londýn chce zabránit pokusům migrantů o nelegální přeplutí průlivu. „Britská veřejnost už nechce být svědky toho, jak lidé v Lamanšském průlivu umírají, zatímco z jejich bídy těží bezohledné zločinné gangy,“ podtrhl mluvčí ministerstva a doplnil, že se chystá reforma azylového a imigračního systému. Zdroj z britské vlády pak obvinil Francii, že nad situací ztrácí kontrolu.
Britští pohraničníci mohou obracet lodě s migranty, než dosáhnou pobřeží
Navzdory snahám francouzské i britské vlády zamezit běžencům v cestách přes vodu v malých a nevhodných loďkách počet migrantů vydávajících se přes Lamanšský průliv stoupá. Loni se za celý rok o cestu pokusilo přibližně 8400 lidí, letos už je to přes 23 tisíc osob. Před pandemií se většina žadatelů o azyl vydávala do Británie letadlem, vlakem nebo na trajektu.
Británie dala Francii kvůli migrantům ultimátum
Migrace přes Lamanšský průliv je dlouhodobým předmětem sporu mezi Paříží a Londýnem. Vláda Borise Johnsona se při odchodu z Evropské unie zavázala, že zpřísní hraniční kontroly a omezí migraci do země. Francouzské straně vyčítá, že se navzdory britským investicím dostatečně nesnaží, aby zabránila migrantům v odplutí od francouzských břehů.