Hlavní obsah

V Rusku vyšetřují přes 1000 obránců Azovstalu, do Moskvy převezli i cizince

Moskva

Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří se podíleli na obraně oceláren Azovstalu v Mariupolu, bylo kvůli vyšetřování převezeno na území Ruské federace, citovala v noci na středu agentura TASS nejmenovaného ruského bezpečnostního činitele.

Foto: ČTK/AP

Ruští vojáci dohlížejí na nástup zajatých ukrajinských obránců Azovstalu do autobusů.

Článek

„Více než 1000 lidí z Azovstalu bylo převezeno do Ruska, pracují s nimi bezpečnostní orgány,“ řekl činitel agentuře TASS.

Uvedl také, že převoz do Ruska později čeká i další ukrajinské zajatce a že se v Moskvě nachází více než 100 lidí, mezi kterými jsou „žoldnéři z cizích zemí, kteří se vzdali v Mariupolu“.

Agentura Reuters k tomu napsala, že pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat další překážku pro mírová jednání mezi oběma znepřátelenými stranami.

Kyjev usiluje o to, aby obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině, nicméně ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu byli postaveni před soud.

Obránce Azovstalu drží ve vězeňské kolonii, část převezli do Ruska k výměně

Evropa

V mariupolských ocelárnách Azovstal, které byly poslední baštou ukrajinské obrany v tomto přístavním městě, se ve druhé polovině května vzdalo ruským silám více než 2400 bojovníků.

Ukrajinské vedení se obává, že jsou vystaveni krutému zacházení.

Rusko tvrdí, že mezi obránci Azovstalu je mimořádně vysoký počet neonacistů, příslušníků pluku Azov, který je součástí ukrajinské Národní gardy, nikoliv armády.

I takovéto jednotky jsou podle mezinárodního práva považované za vojenské a na jejich příslušníky se vztahují Ženevské konvence.

Moskva tvrdí, že jedním z cílů její nynější vojenské operace na Ukrajině je sousední zemi „denacifikovat“.

Nad osudem zajatých obránců Azovstalu visí otazníky

Evropa

Výběr článků

Načítám