Článek
Podle webu Tagesspiegel je situace v dějišti hlavní demonstrace agresivní, demonstranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, křičeli „Allahu akbar!” a někteří na přítomné novináře volali: „Lživý tisk!” Tagesspiegel uvedl, že jednotlivci se modlí.
Na shromáždění přišel turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům: „Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii.”
Pořadatelé chtěli na demonstraci živě vysílat pozdrav tureckého prezidenta, ústavní soudci to ale v sobotu večer zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi, který varoval, že udělá všechno, aby projevu zabránil, aby se situace nezačala vyhrocovat. Erdoganův mluvčí to podle DPA ostře kritizoval jako nedemokratické.
V Německu žijí tři milióny Turků
Nad městem létají vrtulníky, v pohotovosti jsou vodní děla, kolem shromáždění hlídkují policisté na koních. Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde se bude rozhodovat o okamžitých opatřeních, začne-li se situace vyostřovat.
Malá, krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se hodlala navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.
Policie zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli mezi stoupence prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla. „Situace je relativně klidná,” řekl DPA kolínský policejní prezident Jürgen Mathies.
V Německu žijí zhruba tři milióny lidí tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.