Článek
Počet nakažených ve Francii vykazoval vzestupnou tendenci už v posledních týdnech. První svátek vánoční země poprvé ohlásila prolomení hranice 100 000 nových případů.
V pondělí Paříž kvůli rychlému šíření varianty omikron oznámila další protiepidemická opatření. Po dobu prvních tří lednových týdnů bude povinnost nosit roušky platit i venku v centrech měst. Práce z domova bude povinná nejméně tři dny v týdnu v profesích, kde to je možné.
800 000 lidí za týden
Za poslední týden se v Británii nakazilo přes 800 tisíc lidí, což je téměř 1,2 procenta všech obyvatel. (Británie má cca 67 milionů obyvatel). Číslo zveřejněné v úterý je o 43 procent vyšší než počet nakažených v úterý minulý týden, kdy byl něco přes 90 tisíc.
Čísla navíc nezahrnují údaje ze Severního Irska a Skotska, protože v době vánočních svátků se počty v regionech hlásí jinak.
V ostrovní zemi ovšem nestoupají počty mrtvých, za poslední den jich bylo 18, za týden 588, což je v mezitýdenním srovnání o 27 procent méně. V zemi se rychle šíří varianta omikron, která je podle prvních studií extrémně nakažlivá, její průběh je ale podle všeho mírnější než v případě varianty delta.
Rekord i v Itálii
Rekordní čísla nákazy zaznamenala i Itálie, kde za posledních 24 hodin přibylo 78 313 nových případů.
Stoupl i počet obětí na 202 za den. Země zvažuje, že lidem očkovaným třemi dávkami zkrátí karanténu, ta nyní trvá sedm dní, u neočkovaných lidí deset. Úřady to zdůvodňují tím, že v případě velkého počtu nakažených by v karanténě bylo neúměrně vysoké množství lidí.
Itálie zvažuje zkrácení karantény
„Omikron je velmi nakažlivá varianta. Každý pozitivní má v průměru pět až deset blízkých kontaktů. Pokud bychom měli milion nakažených, pak by bylo pět až deset milionů lidí v karanténě, a to není možné,” řekl šéf nezávislého výzkumného pracoviště GIMBE Nino Cartabellotta.