Článek
Autoři studie porovnávali úmrtnost lidí nakažených novou variantou označovanou jako B.1.1.7 s úmrtností u dalších verzí viru u pacientů ve Spojeném království. Britská mutace měla na svědomí 227 úmrtí ve vzorku necelých 55 tisíc nakažených, přičemž ze stejně velkého počtu nakažených jinými variantami zemřelo 141 lidí.
„Když to spojíme s její schopností rychle se šířit, činí to z B.1.1.7 hrozbu, kterou je potřeba brát vážně," řekl k závěru výzkumu jeho spoluautor Robert Challen.
Pro nakažené jihoafrickou mutací budou platit jiná pravidla karantény
B.1.1.7 obsahuje ve svém genetickém kódu 23 různých mutací, což je poměrně hodně. Vědci přitom již původně došli k závěru, že se kvůli některým změnám lépe šíří. Britské studie uvádějí, že se přenáší asi o 40 až 70 procent snáz než dříve dominantní typy koronaviru.
V Česku už britská mutace dominuje
Takzvanou britskou variantu objevili vědci poprvé loni v září, od té doby se rozšířila do více než stovky světových zemí. V ČR se podle víkendového sdělení ministra zdravotnictví Jana Blatného podílí asi na 50 procentech všech nákaz, v některých okresech to je však i 80 procent.
Zátěž nemocnic je extrémní, britská mutace už dominuje, uvedl Blatný
V souvislosti s rozšířením britské mutace a dalších variant koronaviru panovaly obavy, zda proti nim budou zabírat dosud vyvinuté vakcíny. Z dostupných informací ale vyplývá, že všechny tři očkovací látky chrání i před mutacemi, které vytlačují původní variantu.