Článek
„Není možné apelovat jen na Ruskou federaci, ale musí se věnovat pozornost celému komplexu důvodů, které způsobily současnou potravinovou krizi. Především jsou to sankce uvalené na Rusko Spojenými státy a Evropskou unií, které zasahují do normálního volného obchodu s potravinářskými výrobky, včetně pšenice, hnojiv a dalších věcí,“ řekl Ruděnko.
Německá ministryně: Kvůli Rusku hrozí světu hladomor
Provoz většiny důležitých přístavů na jihu Ukrajiny zablokovaly ruské invazní jednotky, a země tedy nemá, jak ve velkém vyvážet obilniny, které jsou důležitým artiklem. Na dovozu obilnin z Ukrajiny a Ruska ve velké míře závisí například Jemen, Libanon či Egypt.
Samotný Světový potravinový program dodává potraviny 125 milionům lidí a nakupuje 50 procent obilí z Ukrajiny, uvedl jeho šéf David Beasley. Ten se opět obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina s žádostí, aby export obilí umožnil.
Cena pšenice po indickém zákazu vývozu prudce roste
„Nejde jen o Ukrajinu. Jde o ty nejchudší z nejchudších po celém světě, kteří jsou právě v této chvíli na pokraji vyhladovění. A tak žádám prezidenta Putina: Pokud máte srdce, tak ty přístavy prosím otevřete,“ řekl.