Článek
U příležitosti 111. narozenin prošly tradičně první den roku centrem Kyjeva, Lvova, Dnipra (dříve Dněprodzeržynsk) i dalších měst tisíce lidí s jeho portréty a v doprovodu orchestru provolávali hesla jako „Sláva, sláva, sláva“ či „Naše země – naši hrdinové“.
„Uctíváme ukrajinského hrdinu a vůdce, který svým životem dokázal, že je třeba za Ukrajinu neustále bojovat,“ citoval Svjatoslava Šeremetu, účastníka pochodu, rozhlas Radio Svoboda.
Ve Lvově se dav shromáždil u pomníku Banderovi a politici i aktivisté z nacionalistických struktur jako Svoboda, Pravý sektor či Kongres ukrajinských nacionalistů pokládali věnce a květiny.
Dostane zpět titul hrdiny?
V Dnipru účastníci akce pochodovali s plakáty „Požadavek národa – ne kapitulaci“ v narážce na mírová jednání o Donbasu či „Jsme dědici našich hrdinů“. Policie oznámila, že žádné porušení pořádku neregistrovala.
Portál zn.ua upozornil, že ukrajinští poslanci opět navrhují vrátit Banderovi titul Hrdina Ukrajiny, který mu byl již udělen v roce 2010 a týž rok odebrán. Počátkem prosince parlament zaregistroval příslušný návrh zákona podepsaný 21 zákonodárci.
Jsem banderovec, uvedl ukrajinský policejní šéf po akci proti radikálům
Bandera stál u zrodu nacionalistických organizací, jejichž příslušníci označovaní za banderovce vyvraždili ve 40. letech desítky tisíc civilistů včetně etnických Poláků, Čechů i Židů.