Článek
Podle Schallenberga by Ukrajina neměla ani získat status kandidáta v červnu, jak očekává její prezident Volodomyr Zelenskyj. Schallenberg svůj postoj obhajoval tím, že některé balkánské státy, které kandidátský status mají, si už celou řadu věcí odpracovaly a nebylo by fér je přeskočit.
Bartošek: Téma vstupu Ukrajiny do EU musíme zvednout
Rakouský deník Heute také citoval Schallenberga, který řekl, že Ukrajina by se neměla stát členským státem obecně, ani v budoucnosti. Podle něj by měla existovat pro Ukrajinu jiná cesta než plné členství v EU.
Jako možnou variantu nastínil například začlenění do Evropského hospodářského prostoru, nebo prostě dál pokračovat ve stávající dohodě o přistoupení.
Schallenberg současně ale podpořil další prohlubování vztahů EU a Ukrajiny. „Exportujeme naše západní životní hodnoty,“ podotkl.
Ukrajina se cítí zklamána
Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo z rakouského postoje zklamání. „Považujeme ho za strategicky krátkozraký a neslučitelný se zájmy sjednocené Evropy,“ reagoval na Schallenbergův výrok mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.
Von der Leyenová v Kyjevě podpořila snahu Ukrajiny o členství v EU
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedávno podpořila snahu Ukrajiny stát se členským státem. „Jsou jedni z nás a chceme je mezi sebou,“ řekla tehdy.
Přijetí nové země do EU musí schválit všechny členské státy. Rakouské veto by tak bylo pro ukrajinský sen fakticky stopkou.