Hlavní obsah

U Stuttgartu se bojuje o Berlín

Právo, Vladimír Plesník

Z každého gesta, z každičkého slůvka Anneleny Baerbekové (40) a Roberta Habecka (51), spolupředsedů německé ekologické strany Spojenectví 90/Zelení, čiší odhodlání zdárně završit historické poslání. Jejich projekt by se mohl jmenovat Operace kancléřský úřad.

Foto: Profimedia.cz

Winfried Kretschmann hovoří na tiskové konferenci v budově svého úřadu ve Stuttgartu.

Článek

Neznamená totiž nic jiného, než že po zářijových volbách do Spolkového sněmu touží Zelení proniknout do příští federální vlády, ale poprvé v dějinách dobýt i nejdůležitější křeslo. Jinak řečeno: vyhrát a oslavovat zeleného kancléře/kancléřku. Pečlivě nalinkovanou trasu čeká v neděli nezanedbatelný test.

Guida Mennickena (48) Zelení zklamali. A to jako vysokoškolák a později i vystudovaný biolog působil do roztrhání těla v jejich řadách. V minulých týdnech však roznesl po Leonbergu, městě vzdáleném asi 15 kilometrů od Stuttgartu, 15 tisíc letáků jejich nečekaného soka před nedělními volbami do zemského sněmu v Bádensku-Württembersku – Klimatické listiny.

Rebelové dneška proti buřičům ze včerejška 

„Zelení už nemají vzpurnost i průraznost prosazovat – a mockrát až bolestivě – požadavky, které skutečně povedou ke zbrzdění až zastavení klimatických změn. Nemají a ani ji nechtějí mít,“ objasnil v televizi SWR svůj postoj.

Klimatická listina se zrodila teprve loni v září. Čítá 400 členů, především aktivistů hnutí Fridays for Future, inspirovaného Gretou Thunbergovou (18). V Bádensku-Württembersku, jedné z nejbohatších a ekonomicky nejvyspělejších spolkových zemí, které její obyvatelé neřeknou jinak než Ländle, starogermánskou zdrobnělinou od Land (země), postavili kandidáty v 67 ze 70 okrsků. Kartami mohou zamíchat víc, než by se na první pohled zdálo.

Hra nejen o Ländle

Ländle totiž zůstává neotřesitelnou baštou Zelených. V roce 2011, kdy přerušil neuvěřitelnou 57letou nadvládu křesťanské demokracie (CDU), se usadil v honosné vile pro ministerské předsedy nad Stuttgartem Winfried Kretschmann (72).

„Otec vlasti“ tehdy přibral do koalice sociální demokracii (SPD). Před čtyřmi lety, po nejlepším výsledku, jaký kdy jeho strana v Německu dosáhla – 30,3 procenta, ji nahradil CDU.

Jediný předseda zemské vlády za Zelené, s jehož prací je spokojeno 61 procent obyvatel, má daleko do zběsilého zeleného. Bere ohledy na automobilový průmysl, který zajišťuje půl milionu pracovních míst, neotevírá fanaticky náruč migrantům, v genderových otázkách a přístupu k sexuálním menšinám nespatřuje alfu a omegu.

„Argumentaci Klimatické listiny považuji za bezchybnou. Vždyť jsem zakládal Zelené a nebyl jsem jiný,“ potvrdil týdeníku Der Spiegel.

V neděli se od něho očekává drtivé vítězství. CDU totiž ubližuje korupční aféra kolem nákupu zdravotnického materiálu, především respirátorů a roušek. Nikolas Löbel, poslanec Spolkového sněmu za CDU, přiznal, že inkasoval provizi čtvrt milionu eur (6,5 milionu korun) za zprostředkování zakázky s rouškami pro několik domovů seniorů právě pro Bádensko-Württembersko.

Zatímco ještě na konci ledna se k Zeleným i CDU klonil přibližně stejný počet voličů, těsně před hlasováním CDU ztrácela 11 procent.

Voličská přízeň (v procentech)
Zelení35
CDU24
Alternativa pro Německo (AfD)12
SPD10
FDP10
Zdroj: televize ZDF

Výběr článků

Načítám