Článek
Soud verdikt zdůvodnil tím, že neexistuje právní norma, která by takový krok místním úřadům umožňovala. Správa druhého největšího města v Německu v reakci na to uvedla, že hodlá změnit školskou vyhlášku tak, aby zákaz oděvu zakrývajícího obličej umožňovala.
Hamburský školský úřad nařídil matce šestnáctileté dívky, aby její dcera do vyučování na obchodním učilišti nechodila se zahaleným obličejem. Následně jí uložil pokutu 500 eur (asi 12 600 korun) za nedodržování tohoto pokynu. Matka si posléze stěžovala u soudu, který rozhodl, že město Hamburk něco takového podle současné právní úpravy nemůže nařídit.
V Nizozemsku začíná platit zákaz zahalování tváře
"Učitelé a učitelky, žáci i žákyně musí mít ve škole nezakrytý obličej. Vyučování jinak nemůže fungovat," uvedl radní Hamburku pro školství Ties Rabe. Zároveň vyzval k rychlé změně místní právní úpravy.
Školství patří v Německu do kompetencí spolkových zemí. Městský stát Hamburk je jednou z nich.
Nikáb nesundáme, bouří se dánské muslimky. V zemi začíná platit zákaz zahalování obličeje
Nošení nikábu či burky, kterou si muslimky zahalují na veřejnosti celé tělo, není v Německu příliš časté, napsala agentura AFP. Přesto však toto téma vyvolává v zemi bouřlivou diskuzi.
Před několika lety se pro široký zákaz úplného zahalování obličeje vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová. Protože by byl ale obecný zákaz burek a nikábů nejspíš v rozporu s ústavou, schválil německý parlament posléze jejich částečné omezení, například pro úřednice a členky armády při výkonu povolání.